Tunceli operasyonu sona erdi

Tunceli operasyonu sona erdi
Tunceli operasyonu sona erdi
Tunceli'de, Erzincan Karayolu'nun geçtiği Pülümür Vadisi'nde 15 Ekim'de başlatılan 'Şehit Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel' Operasyonu, dün sona erdi. Operasyon kapsamında PKK'lıların gömülü olduğu mezarlığın bir bölümü de patlayıcı kullanılarak yıkıldı.

RADİKAL - Tunceli-Erzincan Karayolu'nda zaman zaman yol kesen ve araçlarda kimlik kontrolü yapan PKK 'lı gruba yönelik 15 Ekim tarihinde Pülümür Vadisi'nde başlatılan hava destekli 'Şehit Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel Operasyonu' dün sona erdi. Operasyona katılan askeri birlikler dün gece yarısı ve bugün öğlen saatlerinde helikopterler ve karayolu ile Tunceli'deki birliklerine geri döndü.

Pülümür Vadisi Alacık Köyü ile Zağge mevkiinde düzenlenen operasyonlar ve çatışmalar nedeniyle Tunceli-Erzincan karayolu 3 gün boyunca araç ve sivil trafiğine kapatılmıştı. Pülümür Vadisi içinde farklı noktalardaki PKK'lı gruplar ile yaşanan yoğun çatışmalarda 6 PKK'lı öldü. Çatışmalarda 2 asker de şehit oldu.

Öte yandan PKK'lıların Alacık Köyü yakınlarında yaptırdığı Dr.Baran Şehitliği'ne giren güvenlik güçleri, mezarlık etrafında bulunan bütün yapıları patlayıcı kullanarak yıktı.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada, 15-18 Ekim tarihleri arasında Pülümür Vadisi'ndeki Alacık Köyü ile Zağge mevkii arasında düzenlenen operasyonun sonuçlarıyla iligili detaylı bilgi verdi. Valilik açıklaması şöyle:

Açıklamada, "Tunceli il merkezi Alacık Köyü kırsal kesiminde mezarlık görünümü altında inşa edilen terör örgütü propaganda mekanlarının ve sembollerinin yıkılması ve Tunceli-Pülümür Karayolu'nda vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini tehdit eden terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesi amacıyla, 15 Ekim 2015 tarihinden itibaren icra edilen Şehit J.Bnb. Yavuz Sonat Güzel Operasyonu 18 Ekim 2015 tarihinde tamamlanmıştır. Şehit J.Bnb. Yavuz Sonat Güzel Operasyonu sonucunda; bölücü terör örgütü mensuplarınca Tunceli il merkezi Alacık Köyü Doğancık Mahallesi bölgesinde oluşturulan mezarlık alanındaki sığınak ve barınaklarda bulunan teröristler ile operasyon bölgesinden kaçan 3 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir.

Sözde bölücü terör örgütü mezarlık görünümü altında yasadışı olarak inşa edilen ve içlerinde örgütsel propaganda yapılan bina ve müştemilatı kullanılamaz hale getirilmiş, ayrıca örgüt mensupları tarafından mezarlar arasına ve civarına yerleştirilen mayın ve EYP'ler de imha edilmiş, bölücü terör örgütü mensuplarınca kullanılan uçaksavar mevzisi, sığınak ve yaşam alanları tahrip edilmiştir. Bölücü terör örgütü mensuplarınca kullanılan uçaksavar mevzisi, sığınak ve yaşam alanlarında; 4 adet el bombası, 5 adet elektrikli fünye ile çok sayıda patlayıcı madde, yaşam malzemesi ve örgütsel doküman ele geçirilmiştir. Ayrıca Tunceli Pülümür Karayolunda yapılan mayın arama faaliyeti esnasında, karayolu üzerine döşenmiş 2 farklı noktada tespit edilen yaklaşık 800 kilogramlık el yapımı patlayıcı imha edilmiştir."

Tunceli-Erzincan karayolunun da trafiğe açıldığı belirtilen Valilik açıklamasında, "İlimizde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, vatandaşlarımızın her türlü terör eylemlerinden korunması amacıyla icra edilen operasyonel faaliyetler sebebiyle 16 Ekim 2015 günü saat 07.00'dan itibaren kapatılan Tunceli-Pülümür Karayolu, icra edilen faaliyetin tamamlanmasıyla 18 Ekim 2015 günü saat 15.00 itibariyle tekrar ulaşıma açılmıştır" ifadelerine yer verildi.
DHA-Ferit DEMİR