Tunceli Rabat Vadisi'nde ilk turist kafilesi

Tunceli Rabat Vadisi'nde ilk turist kafilesi
Tunceli Rabat Vadisi'nde ilk turist kafilesi
Çözüm süreciyle birlikte Tunceli'de daha önce sık sık çatışmaların yaşandığı ve sivillerin giremediği Rabat Vadisi'ne Dersim Gezginler Grubu tarafından gezi düzenlendi.

TUNCELİ - Çözüm süreciyle birlikte Tunceli'de daha önce sivillerin şiddet olayları yüzünden giremediği Rabat Vadisi'ne Dersim Gezginler Grubu tarafından gezi düzenlendi. Sık sık çatışmaların yaşandığı bölgeye Türkiye 'nin çeşitli illerinden gelen yaklaşık 80 kişi, şalaleler, Urartu dönemine ait kale ve mağaraları gezerken, gördükleri doğal güzelliklere hayran kaldı.

Adı sık sık çatışmalarla gündeme gelen Tunceli'de çözüm sürecinde silahlarların susmasıyla birlikte bahar havası esmeye başladı. Dersim Gezginler Grubu'nun kente düzenlediği iki günlük geziye İstanbul , İzmir, Ankara , Bursa, Mersin, Elazığ ve Erzincan gibi kentlerden yaklaşık 80 kişi katıldı. Gezide daha önce terör olayları yüzünden sivillerin gidemediği Tunceli, Hozat ve Pertek ilçeleri üçgenin de kalan Rabat Vadisi'ne gidildi. Geçen yıl çıkan çatışmada 7 PKK 'lının öldürüldüğü bölgeye giden yerli turistler, gördükleri doğal güzelliklere hayran kaldı.

Vadi içinde yer alan 150 ve 200 metre yüksekliğindeki iki şelale turistleri adeta büyüledi. Baharla birlikte ormanların yeşerdiği, çiçeklerin açtığı vadide bulunan ve Urartu döneminden kalan taş oymacılığıyla ön plana çıkan Urartu Kalesi ve tarihi köprüler turistler tarafından ilk kez görüldü. Turistler, vadi içindeki 2200 rakımlı dağların eteklerinde bulunan ve girişinde Öküz figürü bulunan bir mağarayı da gezdi. Yaklaşık 100 metrekare genişliği bulunan mağara da turistlerin büyük ilgisini çekti.

Gezi sırasında dağların eteklerinde dağ kaçilerinin de bulunduğu görüldü. Geziye katılanlar unutulmaz saatler yaşadıklarını dile getirerek, "Buralar gerçekten inanılmaz bir doğa güzelliğine sahip. Keşif edilmeyen tarihi yerler ve doğal güzelliklerle dolu. Bundan sonra buralara çok sayıda turistin ziyaret edeceğini tahmin ediyoruz. Mutlaka gezilip görülmeli" dedi. Geziye katılanlar, tarihi Urartu Kalesi'nin kayalıkların da halaylar da çekti.

Geziyi düzenleyen Dersim Gezginler Grubu Başkanı Malik Kaya, yıllardır Tunceli coğrafyasının güzelliklerin keşfetmek ve bu güzellikleri insanlara tanıtmak için çaba harcadıklarını söyledi. Kaya, şöyle dedi:

"Silahların susmasıyla birlikte bu güzellikleri turizme kazandırmak için turlar düzenledik. Gezilerimize inanılmaz ilgi var. Gerek Tunceli, gerekse Tunceli dışında onlarca kişi başvurmuş durumda. Önümüzdeki günlerde Avrupa'dan gelecek kalabalık grupları da bu güzel doğaya götürerek gezdireceğiz. Biz her zaman Tunceli coğrafyasının keşfedilmemiş tarihi ve doğal alanlarının olduğunu söylüyorduk. Şimdi huzur ortamı var, insanlar bu güzellikleri yaşıyorlar ve görüyorlar. Bizlerde mutlu oluyoruz. Rabat Vadisi, Türkiye'de keşfedilmemiş ender alanlardan biri ve burada Urartular döneminde kalma onlarca tarihi mekan var. Herkes gelip buraları mutlaka görmeli."


FERİT DEMİR / DHA


  http://www.radikal.com.tr/112964411296447

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  . - karlıkayın

  bir adam varmış.gurbetçiymiş.ömrünü verdiği gurbetten artık dönme vaktinin geldiğini düşünerek biriktirdiği tüm mülkünü satarak dersim e gelmiş.memleketine yatırım yapmak,yurtdışında gördüğü turistik doğa yerlerinden çok daha bakir ve güzel bir doğası olan dersim in de aynı layığa kavuşması için dersim in ilk turistik tesisini ovacık a kurmuş yıllar önce.kimse bilmez.üstelik çok ciddi miktarlar harcayarak.fakat ne bürokrasi ne bölgenin bu yönüyle öne çıkmasını istemeyenler buna her defasında engel olmuşlar.ilk zamanlarında avrupadan çok sayıda insanı getirerek ciddi bir adım atmıştır fakat sonraları bu sayı düşmüş.hatta yok seviyede..onun nezdinde bu tür cesaretli girişimleri tebrik ediyorum.yalnız bir şeye dikkat etmek gerek.dersim doğası da diğer doğal güzellikler gibi,ne kadar insanla bir araya gelirse o kadar deforme olur.bu sınırı iyi korumak gerekir.çünkü dersim insanı,doğasına yürekten,ona inanç duyacak kadar sayar ve onu sever.

  DERSIM !! - LENGO

  Yorgun dusen DERSIM her ne olursa olsun yine ayakta ,ayakta kalmaya devam edecek .

  DERSİM... - marje3321

  Daglarına Bahar Gelmiş Memleketimin....

  tebrikler - Munzur

  Ferit abi bölgenin nabzını çok güzel tutuyor zira böyle yerlerin bilinmesi gerçekten mühim.

  baris - kemolo72

  hersey baris icin olsun

  güzel şeyler - awesta-awesta

  'Dağlarına barış gelmiş memleketimin'..artık gelsinde edi bese

  Urartular - Memet62

  Haberi yapan iyi niyetle yapmistir kesin,yalniz Urartu eserleri gibi ucubelerden bahsetmeseydi iyiydi neme lazim basbakan duyar gelir yakinlarda yatan bir evliya felan görür kurar baraji yikar eseri