Tunceli Üniversitesi rektörü: Polisi eleştiren dağa gitsin

Tunceli Üniversitesi rektörü: Polisi eleştiren dağa gitsin
Tunceli Üniversitesi rektörü: Polisi eleştiren dağa gitsin

Tunceli Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ

Tunceli Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, öğrencilere sert müdahaleye tepki gösteren öğretim üyesine "Sen polisimize karşı bunları nasıl dersin. Madem polisimize karşı bunları söylüyorsun dağa git" dedi.

Radikal.com.tr – Tunceli Üniversitesi’nin rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, üniversitedeki öğrenci olayları karşısında polisin sert müdahalesini eleştiren öğretim elemanlarına, “Sen polisimize karşı bunları nasıl dersin. Madem polisimize karşı bunları söylüyorsun dağa git” dedi.

Üniversitenin Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı olan Yrd. Doç. Dr. Alper Güven, daha önce Tunceli Üniversitesi’nde yaşanan öğrenci olaylarında, “ Erkek polislerin kız öğrencilere şiddet uyguladığını, polislerin kız öğrencilerin üstlerini elleriyle aradığını” belirterek eleştirmişti. Rektör Boztuğ, Güven’e olan tepkisini aylar sonra, 17 Eylül tarihinde Güven ile birlikte üniversite öğretim üyelerinin de bulunduğu bir toplantıda gösterdi. Polisin müdahalesini savunan Rektör Boztuğ, Yrd. Doç. Dr. Güven’e, “Sen polisimize karşı bunları nasıl dersin. Madem polisimize karşı bunları söylüyorsun dağa git” diye seslendi.

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, rektörün tavrını “ya sev ya terk et” anlayışına benzeten Eğitim -Sen, aynı zamanda sendika temsilcisi olan Güven’e yapılanların “mobbing” olduğunu belirtti. Sendikanın Tunceli Şubesi Başkanı Hasan Ölgün Boztuğ’a dava açacaklarını bildirdi.


  http://www.radikal.com.tr/1153941115394127

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu rektör de yengenin yanına dönsün. - Su Cemre Sim

  Kız öğrencilere taciz iddiası doğru mu,değil mi araştırmak yerine böyle söz söylemek tam çağ dışı.Amcamız da o gençleri koruyup kollayamıyor,aklı elli yıl öncesi gibi.

  Söyle bana nere gidek? - Cigdem_A

  E bismillah dağa yeni indiler

  daga cikan burokrat - yorumcu-okuyucu

  Her kurumun faaliyetleri gibi emniyet guclerinin faaliyetleri de elestiriye acik olmalidir. Bu elestirileri kabullenemeyip daga cikin demek beceriksiz burokrat olmaktir.

  haydi bakalım - buretta

  hmm o zaman rektör de insanları dağa çıkmaya teşvik etmekten tutuklansın !!

  öğretim görevlisi - YADİKARANFİLLİ

  neden öğretim görevlisinin ne dediği ayrıntısı ile söylenmiyor haber maksatlı ve tek taraflı bence eleştiren diye başlayan öğretim görevlsinin lafı rektörğn görüşü en ince ayrıntısına kadar verilmiş yazık radikal yine radikal bir taraf tutmuş yazık

  HABERİN KAYNAĞI - ibrahimi

  Haberin kaynağı Cumhuriyet Gazetesi olunca, herkes çölde su bulmuş gibi takılmış oltaya... Atmak serbest, tamam ama oltaya takılanların hiç mi suçu yok?

  cehalet ve geri kalmisliktir bunun adi - keryil

  hic kusura bakmayin, yuvarlamayacagim. bu rektor cahil, bu bir. ona bu hususta katilan hepiniz de cahilsiniz, bu iki. neden? cunku "polisi elestiren daga gitsin" diyen insan demokrasiyi algilamasi icin gereken donanima sahip olamaz. devletin kolluk kuvvetlerini dahi elestiremeyen kisi devlet otoritesini de elestiremez, devlet otoritesini elestiremeyendense ya kral olur ya da kralci. demokrasiyi benimseyen bir vatandas olmaz. daha devlete baskaldiri hakkini ogrenememis, kolluk kuvvetlerine riayet etmeyi "iyi vatandaslik" kriteri sayan bir insan en fazla yirminci yuzyila kadar takip edebilmistir insanligin demokrasi macerasini. gectigimiz yuzyil dunyada devlet ideolojisini universiteden kovmak, kolluk kuvvetlerini devlete degil halka karsi sorumlu hissedecek sekilde yetistirmek, dusmana karsi savasmak yetistirilen silahli kuvvetleri halka karsi kullanmamak icin halkla kiskirtmadan diyalog kurabilecek kolluk kuvvetleri kurmak vesaire gibi fikirler ve bunlarin uygulama stratejileri ile gecti. thatcher'lar, evren'ler, reagan'lar bunlari bize ogretti. ama turkiye'de hala polisi elestirmeyi "o zaman daga cik ki seni oldurmek icin bahanemiz olsun" (aynen bunun kastedildigini dusunuyorum, gezi olaylarina iktidarin ve taraftarlarinin olumlere tepkisi de bunu teyit ediyor kanimca) seviyesinde karsilayacak kadar otoriteye tapan, otoriteye bu kadar taptigi icin de demokrasi algisinda "oy kullanarak yonetici secmek"ten oteye gecmekte sorun yasayan insanlardan gecilmiyor. arkadas madem bu kadar otoriteye tapiyorsunuz, birakin bu demokrat ayaklarini. deyin ki "bence de devlet guclu, eli silahli, ceberrut olmalidir, itiraz edeni oracikta indirmelidir, ama basinda kenan evren olmamalidir", o zaman durust olursunuz.