Tunceli Üniversitesi'nde yeni seçmeli dersler: Zazaca ve Kürtçe

Tunceli Üniversitesi'nde yeni seçmeli dersler: Zazaca ve Kürtçe
Tunceli Üniversitesi'nde yeni seçmeli dersler: Zazaca ve Kürtçe
Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Boztuğ, Alevi Dedesi Ahmet Yurt'un deyişleriyle açılışı yapılan üniversite yerleşkesinin tanıtım töreninde, Kürtçe ve Zazaca lehçesinin seçmeli ders olarak okutulacağını açıkladı. Prof.Dr. Boztuğ, "Edebiyat Fakültemiz bünyesinde, bölgenin konuşulan yerel dilleri Zazaca ve Kürtçe ile birlikte Anadolu Sevgisi Felsefesi derslerini seçmeli ders olarak öğrencilerimize veriyoruz. Anadolu Sevgi Felsefesi derslerine de bizzat ben gireceğim" dedi. Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, kendisinin de Zaza kökenli olduğunu, bu adımın ülkenin geleceğine katkı sunacağını söyledi.


Ferit DEMİR


TUNCELİ - Tunceli Üniversitesi yerleşkesinin TOKİ tarafından yapılmasını öngören protokolün tanıtım töreni Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz'ın katılımıyla yapıldı. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile birlikte bu sabah Tunceli'ye gelen Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Vali Mustafa Taşkesen'i makamında ziyaret etti. Tunceli'nin sorunları hakkında bilgi alan Bakan Yılmaz, daha sonra, Tunceli Üniversitesi'nin yerleşkesinin tanıtım töreninde katılmak üzere Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen törene katıldı.
Tunceli Üniveristesi yerleşkesinin tanıtım töreni için Hozat İlçesi'nde getirilen Alevi Dedesi Ahmet Yurt'un, okuduğu Alevi deyişi ve beyitler ile yapıldı. Sahneye çıkan Alevi Dedesi Ahmet Yurt, 5 Alevi deyişi okuduktan sonra salondakilerin alkışları arasında sahneden indi.
Tunceli Üniveristesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Boztuğ, üniversite yerleşkesi, TOKİ ile yaptıkları protokol kapsamında 5 aşamada bitireceklerini belirtti. Prof.Dr. Boztuğ, Türkiye'de ilk kez TOKİ'nin bir üniversitenin kampus ve yerleşkesini yaptığını hatırlatarak, “Bu konuda sayın başbakanımızın katkıları büyüktür. Üniversitemiz dünya çapında bir kampüse sahip olacak” dedi.TUNCELİLİ ÖĞRETMENLER ‘ZAZACA' DERS VERECEKTunceli Üniveristesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Boztuğ, Edebiyat Fakültesi bünyesinde Zazaca ve Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulacağını belirterek, şöyle dedi:
“Edebiyat fakültemiz bünyesinde, bölgenin konuşulan yerel dilleri olan Zazaca ve Kürtçe ile birlikte Anadolu Sevgi Felsefesi derslerini seçmeli ders olarak öğrencilerimize veriyoruz. Zazaca ve Kürtçe için ders verecek öğretmenlerimizi Tunceli Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli öğretmenler arasından seçtik ve programımıza Zazaca ve Kürtçe'yi seçmeli ders olarak koyduk. Ayrıca Anadolu Sevgi Felsefesi derslerine de, bizzat ben gireceğim ve çalışmaları sürdüreceğim.”
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Başbakan'ın özel talimatı ile Tunceli Üniversitesi'nin yerleşkesinin TOKİ tarafından yapılacağını söyledi. Bayraktar, “Gönlü çok geniş, onurlu Tunceli halkına böyle bir hizmet yapmaktan gurur duyuyoruz. Bu yerleşkemiz bittiğinde bir çok bilim adamı Tunceli’ye gelecek ve Tunceli ekonomik anlamda biraz daha büyüyecek, kardeşlik dostluk ve barış anlamında Tunceli’ye güzel bir katkısı olacaktır” diye konuştu.
Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz da, bölgenin kalkınması ve üniversitenin Tunceli’ye sağlayacağı katkıları anlattı. Üniversitenin Tunceli halkının ve ekonomisinin kalkınmasında lokomotif görevi görevi yapacağını ifade eden Yılmaz şöyle konuştu:
“Ben de Zaza kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Tunceli Üniversitesi'nde Zazaca’nın ders olarak okutulmasından büyük memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Birlik ve beraberlik içinde, barış içinde, bütün bu farklılıklarımız ülkemizin geleceğe daha iyi taşınmasında büyük katkısının olacağını düşünüyorum. Tunceli’de yapılan çalışmaları ve diğer hizmetlerin hükümetimizin bir anlayışı olarak desteklediğimiz ve katkı sunduğumuz için onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Ülkemiz son yıllarda çok hızlı bir şekilde kalkınıyor. 2009 yılında yaşanan ve dünyayı etkileyen küresel ekonomik krizden, bizde en az etkiyle bu krizi aştık. 2010 yılında çok daha iyi bir duruma geleceğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Ben GAP’ ve DAP’tan sorumlu bakanım bölgenin şartlarını ve gelen hizmetleri iyi biliyorum. Bizim hükümetimiz ile birlikte bölgeye çok önemli yatırımlar geldi.”
Tören ardından salondan ayrılan Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz'ın önünü kesen yaşlı bir kadın, Kürtçe'nin Zazaca lehçesinde konuşarak, yardım talebinde bulundu. Ev kirasını ödeyemediğini söyleyen kadınla Türkçe konuşan Bakan Yılmaz, kadına yardım edilmesi için, Tunceli Valisi Mustafa Taşkasen’e talimat verdi ve yaşlı kadına yardım sözü verdi.
Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz'ın hemen yanında oturan Rektör Prof.Dr. Durmuş Boztuğ'un, yanındaki koltuğa oturan eşi Yüksel Boztuğ, tören başından sonuna kadar çiklet çiğnemesi çevredekilerin oldukça dikkatini çekti. (dha)