Tunceli Valisi: Aldığımız tedbirler hukuka uygun

Tunceli Valisi Mustafa Erkal, 21 Şubat 2005 tarihli Radikal'de Celal Başlangıç imzasıyla yayımlanan 'Olağanüstü hal kenti' başlıklı yazıya ilişkin bir açıklama gönderdi.

İSTANBUL - Tunceli Valisi Mustafa Erkal, 21 Şubat 2005 tarihli Radikal'de Celal Başlangıç imzasıyla yayımlanan 'Olağanüstü hal kenti' başlıklı yazıya ilişkin bir açıklama gönderdi. Yazıdaki iddiaları reddeden Erkal'ın
açıklaması özetle şöyle: "Gazetenizde; son dönemde Tunceli ilinde meydana gelen bazı olaylar gerekçe gösterilerek, kanun dışı uygulamaların hâkim olduğu, bu uygulamaların bilinçli olarak yaygınlaştırıldığı ve hak ihlallerinin yaşandığı, bu kapsamda en son olarak Tunceli Barosu eski Başkanı Hüseyin Aygün'ün, İl Jandarma Komutanı tarafından tehdit edildiği iddia edilmekte ve bölgede sanki olağanüstü hal özlemi yaşayan güvenlik güçleri varmış gibi bir imaj yaratılmaya çalışılmaktadır. Hiçbir kamu görevlisinin yasaları hiçe sayarak görev yapması, bölge insanını bir nevi baskı altında bulundurması ve hak ihlallerinde bulunması gibi lüksü yoktur.

 • 10 Kasım 2004'te , Hozat ilçesinde düzenlenen toplantıdan yaklaşık bir hafta sonra, bir kısım muhtarların tehdit edildiği gerekçesiyle adı bizce bilinen bir şahıs tarafından muhtarların maksatlı bir şekilde yönlendirilmesi sonucu, yalan ve yanlış birtakım bilgilere dayalı olarak hazırlanan tutanak, çeşitli şahıs ve çeşitli sivil toplum örgütlerince medyaya taşınmaya, değişik zeminlerde işlenmeye, bölgede görev yapan kolluk kuvvetleri bir nevi yıpratılmaya çalışılmıştır. Söz konusu muhtarlarca, ne kendileri ne de vekillerince, tehdit edildiklerine dair, gerek valilik makamına, gerekse adli makamlara herhangi bir müracaatları olmamıştır.
 • Mazgirt ilçesi Aslanyurdu Köyü'nde mukim Şirin Yıldırım adlı vatandaşımızın evi ile bu eve yaklaşık 2 km. mesafede olan bir karakolda görevli askerlerce yapılan gece eğitimi atışı esnasında yanlışlıkla yaralanması olayı ise, adı geçen vatandaşımızın yaralandığı yer ile atış yapılan bölge arasındaki mesafenin yaklaşık 2 km. olması, olayda bir kastın bulunmadığının çok açık göstergesidir. Takdir edersiniz ki, gece şartlarında ve yaklaşık 2 km. mesafede bulunan bir hedefin bilinçli olarak vurulabilmesi, mümkün değildir.
 • İlimizde, 2004 yılı içerisinde, gerek mülki makamlarca ve gerekse adli makamlarca hiçbir muhtara, işten el çektirilmesi yönünde, adli ve idari işlem yapılmamıştır.
 • İl merkezine bağlı Çiçekli Köyü Rubayik mezrasında, 2 Kasım 2004 günü, İbrahim Tayam isimli vatandaşımıza ait evinin yaklaşık 20 metre yakınında, bir grup teröristle güvenlik birimleri arasında çatışma çıkmış ve bu çatışmada 1 terörist silahı ile birlikte ölü ele geçirilmiştir. Bu çatışmada güvenlik güçlerince insan üstü bir gayret gösterilerek, evde bulunabilecek şahısların zarar görmemesi için, tüm dikkat ve itina gösterilmiştir.
 • İldeki kamu çalışanları ve sendikalar üzerinde baskı ve açığa alma uygulamaları yapıldığı iddiası tamamen asılsız ve gerçek dışıdır.
 • Kendilerini Urfa canlı kalkan grubu olarak nitelendiren bir grubun ilimize geleceğinin haber alınması üzerine, valiliğimizce bu grubun ilimize girişi yasaklanmıştır. Grubun, güvenlik güçlerimize saldırması üzerine, Pertek Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda gözaltına alınmış ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır. Hal böyle iken; gazetenizce bu gruba, bölgemizde sanki kanunsuz bir işlem yapılmış gibi bir görüntü verilmeye çalışılması, ne yazık ki hem üzüntü verici hem de düşündürücüdür.
 • Eski Tunceli Barosu Başkanı Hüseyin Aygün ile Tunceli İl Jandarma Komutanı J. Kur. Alb. Namık Dursun arasında geçtiği iddia edilen tehdit ve şantaj iddiaları gerçek dışıdır.


  • http://www.radikal.com.tr/7395067395060

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.