Tunceli'de 4 gün aradan sonra olaysız ilk gece

Tunceli'de 4 gün aradan sonra olaysız ilk gece
Tunceli'de 4 gün aradan sonra olaysız ilk gece
Tunceli'de, Gezi Parkı protestolarına destek amacıyla 4 günder yapılan ve olaylı geçen gösterilerin ardından bugünkü eylemde olay çıkmaması, hem gösteriye katılanları hem de çarşı esnafına rahat bir nefes aldırdı

TUNCELİ - Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etmek ve oradaki eylemciler ile dayanışmak için son 4 gündür Tunceli'de akşam saatlerinde başlayan yürüyüş ve gösterilerde gruplar ile polis arasında çatışmalar yaşanırken, atılan gaz bombalarından birçok gösterici ve olumsuz esnaf etkilendi. Bugün akşam saatlerinde Tunceli'de düzenlenen yürüyüşe, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ve Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile 20 sivil toplum örgütü ile bazı siyasi parti temsilcileri katıldı.

Saat 19.30'da çarşı merkezindeki Sanat Sokak'ta toplanan yaklaşık 500 kişi, sloganlar atarak Okullar Caddesi güzergahından Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Burada ana caddeyi trafige kapatan grup, yaklaşık yarım saat oturma eylemi yaptı. Topluluğa açıklama yapan BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, AK Parti hükümetini ve Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi. Gür, "Bugün Türkiye 'de iktidarda olan AKP hükümeti, kendi rejimini yerleştirmek için ve adım adım kendi muhafazakar yaşam tarzını halka, sizlere dayatmak için her türlü yöntem ve yolu meşru sayarak ve yüzde 50'lik güce de dayanarak ve bu durumdan güç alarak, kedisine oy vermeyen kitleye baskı uygulayarak, adım adım getirmek istedikleri sistemi dayatıyorlar. Ama bu halk asla bu hükümetin yanlışlarını kabul etmeyecektir. Başbakan Erdoğan, yaşanan bu olaylardan sonra bu halkın önünde diz çökerek özür dilemelidir. Taksim ve Türkiye'nin her yerinde uyguladığı polis şiddeti için bu halktan özür dilemelidir. Belki AKP bunu yapmayacaktır ama göreceksiniz bu halk AKP'ye sandıkta bunun cevabını verecektir" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından protestoya katılanlar Cumhuriyet Meydanı'nda cadde ortasında ateş yakarak 2 saat boyunca Taksim Gezi Parkı'ndakilere destek amacıyla halaylar çektikten sonra gece geç saatlerde olaysız şekilde dağıldı.(DHA/Ferit Demir)