Tunceli'de 'AK yardım' dağıtan müdür görevden alındı

Yerel seçimler öncesinde çok tartışma yaratan beyaz eşya dağıtımı sırasında göreve Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'ne getirelen Mehmet Tunç, devleti haksız yere milyonlarca TL zarara uğrattığı, kişisel harcamalarını Özel İdare kasasında ödettiği ve ihalelere fesat karıştırdığı iddiasıyla görevden alındı.


FERİT DEMİR


Mart 2009 yerel seçimleri öncesi Tunceli’de beyaz eşya dağıtımı sırasında, dönemin Valisi Mustafa Yaman’ın göreve getirdiği İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Tunç üç ayrı yolsuzluk iddiasının hedefi oldu. AKP Tunceli İl Başkanı Cihan Açıkgöz’ün üç ay önce şikâyetlerde bulunması üzerine, Valilik il Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Tunç hakkında üç ayrı soruşturma başlattı. Bunlardan ‘Anaokulu yapım ihalesine fesat karıştırıldığı ve değerinin çok üstünde bedelle ihale edildiği’ iddiasıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Valilik, soruşturma sonunda suçlu bulunan Tunç’u iki gün önce görevden alarak yerine Vali Yardımcısı Fatih Görmüş’ü vekaleten atandı. Tunç hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Tunç hakkındaki iki ayrı soruşturma devam ederken, soruşturmalar kapsamında İçişleri Bakanlığı’ndan bir müfettiş de Tunceli’ye geldi.
Tunç ile ilgili iddialardan biri de, Atatürk Mahallesi’nde yapılan anaokulu ihalesine fesat karıştırmak. Bu ihalenin ilk şartnamesinde 350 bin TL olan ihale bedelenin yüzde 10 kırımla AKP Merkez İlçe Başkanı Fikret Küçüközer’in firmasına verildiği belirtiliyor.
Tunç ile ilgili soruşturulan iddialardan biri de, 200 bin TL değerindeki Bilboardlara asılan afişlerle ilgili faturalar. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nda bastırılan ve bilboardlara asılan afişlerin ve bazı tanıtım giderlerinin 200 bin TL tutan ücretinin Özel İdare kasasından ödendiği belirtiliyor. (dha)