Tunceli'de baraj santrali merkezine bombalı saldırı

Tunceli'de baraj santrali merkezine bombalı saldırı
Tunceli'de baraj santrali merkezine bombalı saldırı
Tunceli'de özel bir firmaya ait HES santralinin ana kumanda binasına giren TKP/ML TİKKO mensubu 7 kişi, 2 görevliyi etkisiz hale getirdikten sonra, komuta kontrol merkezini el yapımı patlayıcı atarak tahrip etti.

Tunceli’de Dinar Deresi üzerindeki özel bir firmaya ait HES regülatörü santralinin ana kumanda binası bombalı saldırıya uğradı. Binaya giren TKP/ML TİKKO örgütü mensubu silahlı 7 kişi, burada görevli 2 kişiyi etkisiz hale getirdikten sonra, komuta kontrol merkezine el yapımı patlayıcı atarak tahrip etti.Kent merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Dinar Deresi üzerindeki özel bir firmaya ait HES üretim binasına dün saat 21.30 sıralarında gelen 7 TİKKO üyesi, görevlileri etkisiz hale getirdikten sonra, santralin komuta kontrol merkezine koydukları el yapımı bombayı uzaktan kumanda ile patlattı. Patlamada merkezdeki bütün teknik cihazlar parçalandı.

TİKKO üyeleri, santralde görevli iki kişiye olaydan sonra, bir süre örgüt propagandası yaptıkları ve HES santralinin çevreye zarar verdiğini, üretim yapmasına izin vermeyeceklerini, santralin kesinlikle iptal edilmesini istedikleri ve bu nedenle bombaladıklarını söyledikten sonra, ormanlık alana doğru kaçtı.

Bu arada, komuta kontrol merkezinde meydana gelen büyük çaplı hasar sonrası, HES'te elektrik üretimi aksarken, olayın duyulması üzerine bölgeye zırhlı araçlar giden jandarma timleri, saldırıya uğrayan santral binası etrafında güvenlik önlemleri aldıktan sonra, bölgeye giden olay yeri inceleme ekipleri, burada gerekli çalışmaları yaptı.


FERİT DEMİR / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114355311435533

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DEVLET - pispor

  zaptı raptan vaz geçmedikçe ben bilirim ben yaparım zihniyeti ile bir yere varılmaz bu ülkenin toprağına bir çivi çakarken orada yaşayan halkın güvenini kazanmak gerek onlarında fikirlerini almak gerek sen kalkar kaz dağlarını yerle bir edersen sen kalkar dersimin bitki bakımından en zengin vadilerini hes ler ile yok etmeye çalışırsan orada yaşayan insanlar razı olmaz tepkileri normal karşılamak gerek çünkü tüncelide yapılan Hes lerin çoğu elektrik üretmez çoğu yöre halkını göçertmek yok etmek amaçlıdır

  Terörün mistiği - momentum

  Dersim, terör tabanı açısından çok verimli bir bölge. PKK olmasa bile DHKP/C, TKP/MK, TİKKO, her bir şey mevcut. Geçenlerde bir yerde yazıyordu: Türk sol'u PKK'ya gıptayla bakıyor diye. Dersim, Türk sol geleneği ile PKK Kürtçülüğü arasındaki suni farklılığın kaybolduğu bir yer. Bu bakımdan eşsiz. Bir tarafı İzmir laikliğine, diğer tarafı Rojava Kürt komün'üne kadar uzanan geniş bir aralıkta ikincil dereceden farklılıkların kaybolduğu bir fenafillah mertebesi, Türk solunun Nirvana'sı. Acemiliğini orada yapan babamın zamanında, kaybolmuş bir kaç askerin şehir dışında ölüsü bulunduğu için çarşı izni verilmezmiş askere. Bu eylemde teröristlerin cana kıymayıp, sadece mala zarar vermekle yetindiklerini de aklımda tutuyorum elbet.

  Kaşımalar. - Clear

  Kaşımalar,durmak bilmiyor.Barıştan rahatsız olanlar,her yerde ve her konuda "başka başka konu başlıkları ve isimleri altında" kaşımalarını sürdürüyor.