Tunceli'de 'birahane' gerginliği

Tunceli'de 'birahane' gerginliği
Tunceli'de 'birahane' gerginliği
Bir yaralama olayıyla birlikte, Tunceli'deki 'birahanede kadın garson' gerginliği alevlendi. Birahaneler tahrip edildi, kadınlar kentten kaçtı.
Haber: FERİT DEMİR / Arşivi

Tunceli’de kadın garson çalıştıran birahane sahibi Özcan Ö.’nün tartıştığı müşterisini yaralaması kenti karıştırdı. Birahane önünde toplanan ve polisin Özcan Ö.’yü kendisine vermesini isteyen kalabalık beş birahaneyi tahrip etti.
Cumhuriyet Caddesi üzerindeki birahanede bulunan Sinan Amaç ile işyeri sahibi Özcan Ö. arasında önceki akşam tartışma çıktı. İddiaya göre tartışma sırasında işyeri sahibi, tabancayla ateş açtığı Sinan Amaç’ı yaraladı. Amaç Tunceli Devlet Hastanesi’ne götürülürken, olay yerine polis ekipleri sevk edildi.

‘Onu bize teslim edin’

Olayın duyulması üzerine bir süredir kadın garson çalıştıran işletmelere tepki gösterilen kentte yaklaşık 500 kişi toplandı. Öfkeli kalabalık, polisin, birahanede tuttuğu işyeri sahibini kendilerine vermesini istedi. Kalabalık birahaneyi taşlarken, polis işyeri sahibini zırhlı araca bindirip emniyete götürdü. Bu sırada kalabalık hem polis aracında hem de birahanede tahribata yol açtı.
Zırhlı araçlarla gelen takviye polis ekipleri kalabalıktan dağılmalarını isteyince taşlı saldırıya uğradı. Bu sırada protestocuların sayısı yaklaşık 1000 kişiye ulaştı. Bazı gruplar birahaneye girerek eşyalara zarar verdi. “Tunceli’de birahane istemiyoruz” sloganları atan gruplar kadın garson çalıştıran diğer dört birahaneye de saldırdı. Kalabalık daha sonra Cumhuriyet Caddesi’nde barikat kurup ateşe verdi. Bu sırada caddedeki bir market de tahrip edildi. Polis gruba biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahale etti. Gruptakilerin de taşlarla karşılık vermesiyle bir süre yaşanan olayların ardından, göstericiler daha önce birahaneden dışarı attıkları masa ve sandalyeleri yaktı. Olaylarda birçok işyeri de hasar gördü.
Olaylar gece yarısı yatışırken yaralı Sinan Amaç’ın ameliyat edildiği ve hayati tehlikeyi atlattığı öğrenildi.
Tunceli’de toplam beş birahanede çalışan 15 kadın garsonun ise gece yarısı gizlice araçlara bindirilerek Elazığ’a gönderildiği kaydedildi.

10 yılda altı kişi öldü

Tunceli’de 1990’lı yılların başlarından itibaren birahanelerde çalıştırılmaya başlanan kadın garsonlar, yaklaşık 20 yıldır sorun. Beş yıl öncesine kadar kent merkezinde 10 birahane kadın garson çalıştırırken, son iki yıldır bu sayı beşe düştü. 10 yıl içinde kadın garson çalıştıran birahanelerde çıkan olaylarda altı kişi öldü, 30’dan fazla kişi de yaralandı. Kadın garson çalıştıran birahanelere karşı Tunceli’deki birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti protesto gösterileri düzenlemişti. Bu birahaneler ‘ahlaki çöküntü’ yarattığı iddiasıyla hem PKK hem de sol örgütlerin hedefi haline gelmişti.