Tunceli'de büyük operasyon

Tunceli'de büyük operasyon
Tunceli'de büyük operasyon
Tunceli Ovacık'ta sürdürülen askeri operasyonlarda, PKK'nın üst düzey yöneticilerinden "Baran Dersim" Kod adlı İsmail Aydemir'in öldürüldüğü açıklandı. 43 yaşındaki Aydemir yaklaşık 24 yıldır örgütün içindeydi.

RADİKAL - Tunceli'de PKK 'ya yönelik askeri operasyonlar devam ediyor. Hürriyet'te yer alan habere göre, Tunceli Ovacık’ ta yürütülen operasyonlarda PKK’nın üst düzey yöneticilerinden ve örgütün silahlı kanadı HPG‘nin Komuta Konsey üyesi “Baran Dersim” Kod adlı İsmail Aydemir ile 3 kişi öldürüldü.

Ovacık İlçesi'ne bağlı Aslıca ve Otlubahçe Köyleri arasında 16 Eylül günü başlayan ve 19 Eylül günü akşam saatlerinde sona eren operasyonlarla ilgili Tunceli Valiliği'nin açıklamasında, 30-35 PKK'lının öldürüldüğü duyurulmuştu.

PKK ise internet siteleri aracılığıyla yaptığı açıklamada, Ovacık İlçesi'ndeki operasyonlarda, İsmail Aydemir ile birlikte, 'Erdal' kod adlı Abdurrahman Akçin, 'Cilo' kod adlı Resul Balıkçı ve 'Botan' kod adlı Sedat Arslan olmak üzere 4 PKK'lının öldürüldüğünü duyurdu.

24 YILDIR ÖRGÜTTEYDİ

Baran Dersim kod adlı İsmail Aydemir, yaklaşık 24 yıldır PKK içinde silahlı faaliyet yürütüyordu. Tunceli'nin Nazımiye İlçesi doğumlu olan Aydemir'in son yıllarda öldürülen en üs düzey örgüt sorumlusu olduğu kaydedildi.

DAĞLICA'YA HAVA OPERASYONU

Genelkurmay Başkanlığı ise Hakkari Dağlıca’da Pazar günü PKK hedeflerine yönelik hava harekatında beş PKK’lının öldürüldüğünü açıkladı.

TSK’dan yapılan açıklamada, Hakkari Dağlıca’da dün icra edilen hava harekatı sonucunda, PKK’nın mühimmat ve akaryakıt deposu olduğu belirlenen hedeflerinin imha edildiği ve beş PKK’lının öldürüldüğü belirtildi.
Eylül ayı başında Dağlıca’da PKK’nın iki askeri araca düzenlediği saldırıda 16 asker hayatını kaybetmişti.
DHA

HDP milletvekilleri 'canlı kalkan' olmak için Cudi Dağı'na çıktı