Tunceli'de büyük operasyon tüm hızıyla sürüyor

Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı'nın sevk ve idaresinde Hozat 51'inci Motorlu Piyade Tugayı, Jandarma İl Komutanlığı, Elazığ'dan takviye olarak gelen Özel Jandarma timleri...

TUNCELİ - Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı'nın sevk ve idaresinde Hozat 51'inci Motorlu Piyade Tugayı, Jandarma İl Komutanlığı, Elazığ'dan takviye olarak gelen Özel Jandarma timleri ve Erzincan Jandarma Komutanlığı'nın PKK'lı teröristlere yönelik başlattığı operasyon dört gündür tüm hızıyla sürüyor.
Yaklaşık 5 bin askerin katıldığı operasyondaki çatışmalarda düne kadar üç güvenlik görevlisi şehit olurken, dokuz güvenlik görevlisi yaralandı. Operasyonlarda biri kadın sekiz terörist de ölürüldü. Tunceli merkez, Hozat, Ovacık ve Çemişgezek ilçeleri kırsalında sürdürülen operasyonda dün gece mayına basan er Ziya Berkır ile çatışmada kurşun isabet eden er Semih Hatay yaralandı. Elazığ Askeri Hastanesi'ne kaldırılan yaralıların durumlarının iyi olduğu belirtildi.
Örgüt yöneticileri de var
Hozat'ın Kinzir Ormanları bölgesinde güvenlik güçleri, aralarında terör örgütü PKK'nın Dersim eyalet komutanı olduğu söylenen 'Baver' kod adlı Süleyman Şahin'in de bulunduğu 40 teröristi kıstırdı.
Terörist Şahin'in geçen yıla kadar örgütün İran sorumluluğunu yaptığı, eylül ayında Tunceli bölgesine gönderilerek Tunceli, Erzincan, Sivas ve Karadeniz bölge sorumluluğu verildiği kaydedildi. Sıkıştırılan teröristlerin kaçmaması için bölge tamamen kuşatılırken, teröristlerin yaz ve kış aylarında gizlendikleri ve stratejik bir konuma sahip meşelik ormanlık alana havadan Jandarma Özel Harekât Timleri indirildi. Teröristlerin bulunduğu alanlar havadan helikopterlerle bombalanmaya başlandı.
Bölge kuşatıldı
Operasyonlarda sık sık çatışmalar olurken, Erzincan Jandarma Komutanlığı'na bağlı birlikler de teröristlerin kurtulup, Munzur Dağları'na kaçmasını önlemek için bölgeyi kuşattı. Güvenlik güçleri ile teröristler arasındaki çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti.