Tunceli'de CHP'li Öymen'e öfke

Tunceli'de CHP'li Öymen'e öfke
Tunceli'de CHP'li Öymen'e öfke
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in, TBMM'de yapılan demokratik açılım toplantıları sırasında, terörle mücadeleyi anlatırken Dersim isyanına uygulanan yöntemi örnek vererek yaptığı konuşmayı protesto eden Tuncelililer, CHP İstanbul İl ve Beyoğlu İlçe Başkanlığı önüne siyah çelenk bıraktılar. Yapılan açıklamalarda, Öymen istifaya çağrıldı.

Tünelde saat 11.00 sıralarında toplanan Tunceli Dernekleri Federasoynu üyesi yaklaşık 200 kişi, “Munzur inancımızdır. İnancımıza dokundurmayacağız”, “Katliamı çözüm olarak sunmak, insanlık suçudur”, “Onur Öymen insanlık suçu işliyor” “Arşivler açılsın, 37-38 Dersim katliamının hesabı verilsin”, “Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezarları açılsın” yazılı pankartlar açtılar. Grup saat 12.00 sıralarında ellerinde “Nazi sembollü Cumhuiriyetçi Hareket Partisi ”, “Faşist CHP, Dersim'den defol” yazılı dövizler ve “CHP Munzur'da boğulacak”, “Irkçı CHP hesap verecek”, “Katliamı unutma, unutturma” şeklinde sloganlarla CHP'nin il binasının bulunduğu Şişhane'ye yürüyüşe geçti. Bu arada, çevik kuvvet polisleri CHP'nin bulunduğu cadde üzerinde güvenlik tedbirleri aldı. CHP binasının giriş kapısı ve altındaki dükkanların kepenklerini kapattığı görüldü. Polis kuvvetleri kalabalık grubu CHP binasına 20 metre kala durdurdu. Bu arada İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ve beraberindeki heyet ellerindeki karanfillerle grubun yanına gelerek konuşmak istedi. Ancak gruptakiler Tekin ve yanındakileri yuhalamalarla karşıladı, uzatılan karanfilleri de almadı. Grubun konuşmasına izin vermediği Tekin tepkiler üzerine, oradan ayrıldı.

Grup adına Tunceli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Özkan Tacar, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Öymen'in açılım çerçevesinde son dönemde yaşanan olayları teröre taviz vermek olarak değerlendirmesi ve müzakerelere ilişkin verdiği örnekle Dersim katlimında yaşananları meşru göstermesi utanç vericidir. Dersim 1937-38 bir isyan değildir. Devletin asimilasyon ve yok etme planı olarak uygulanmıştır. Bu imha planının bugün çözüm için örnek olarak sunulması, haklı ve meşru gösterilmesi, ahmaklıktır. Öymen'in yaptığı bu açıklama insanlık ayıbıdır. Dersim katliamı Cumhuriyet tarihinin en kanlı ve trajik olaylarından biridir. Dersim olaylarında dünyada hukuk tarihinde örneği olmayan özel bir kanun çıkarılmıştır. Öymen gibi bir siyasetçinin, kendini sol olarak adlandıran bir partinin en üst makamında olması düşündürücüdür. Öymen'i ve CHP'yi şiddetle kınıyoruz ve istifaya davet ediyoruz”
Konuşmaların ardından siyah çelenk CHP İstanbul İl Teşkilatının bulunuduğu bina önüne konuldu. Munzur Aydın ve Sanatçılar Platformu'nun da bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşların temsilcileri de CHP Beyoğlu İlçe Teşkilatı'na siyah çelenk bıraktı. Saat 12.30'da MİS Sokak'ta toplanan yaklaşık 60 kişilik topluluk, “Hitler izinde Onur Öymen”, “CHP'yi kınıyoruz”, “Ferman sizinse, Dersim bizimdir”, “Baykal, Öymen, Kılıçdaroğlu=Hitler, “CHP Politikası Faşizmin ayak sesidir” dövizleriyle geldikleri CHP ilçe binasının önüne geldiler. Munzur Aydın ve Sanatçılar Platformu'ndan Cemal Taş, “Onur Öymen, ‘Atatürk terörle böyle mi mücadele etti? Şeyh Sait isyanını, Dersim isyanını böyle mi bastırdı? O zaman analar ağlamadı mı?’ şeklinde sözler sarfetti. Barış demokrasi ve insanca yaşam onurundan yoksun bir anlayışın tercümesi Dersim soykırım girişimini meşru gösteren CHP ile, Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen bu sözleri, CHP adına Meclis kürsüsünden söyledi. Dolayısıyla bu sözler, CHP'yi bağlamaktadır. Dersimliler zulüm gibi gelen bu açıklamaya, CHP Genel Merkezi'nden bir tepkinin gelmemiş olduğunu kamuoyuna ve yıllarca CHP'yi desteklemiş olan Dersimlilere duyuruyoruz. CHP'nin bu anlayışını öfkeyle kınıyor, Tüm barış ve demokrasi güçlerine CHP ve benzerlerinin bu anlayışını mahkum etmeye çağırıyoruz” 


TUNCELİ'DE SERT TEPKİ

Meclis Genel Kurulu'nda 'demokratik açılım'on öngörüşmesi yapılırken, “Kurtuluş Savaşı'nda, Dersim isyanında 'analar ağlamasın' denildi mi'  diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen Tuncelileri ayağa kaldırdı.

Kentin sokaklarına Öymen’in Hitler’e benzetildiği fotoğraflar asılırken, siyasiler ve sivil toplum temsilcileri bir basın toplantısı düzenleyerek Öymen‘e tepki gösterdi. Ortak basın toplantısı düzenleyen DTP’li Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, DTP İl Başkanı Veli Haydar Güneş, KESK dönem sözcüsü Hıdır Demir, Ezilenlerin Sosyalist Platformu Tunceli temsilcisi Ali Ekber Kaya, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz Öymen’i ‘Tuncelilerden özür dilemeye’ çağrdı.
DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis’se Öymen’in, Dersim isyanın bastırılması sırasında yaşananları meşru göstermekle suçladı. Öymen’se kendisini savunurken sözlerini çarpıtıldığını iddia etti. (dha, Radikal)