Tunceli'de cüppeli yürüyüş

Hak ve hukuk ihlalleleri açısından bölgede 1994 yılına dönüldüğünü iddia eden Tunceli Barosu'na üye 20 avukat, dün cüppeleriyle protesto yürüyüşü yaptı.

TUNCELİ - Hak ve hukuk ihlalleleri açısından bölgede 1994 yılına dönüldüğünü iddia eden Tunceli Barosu'na üye 20 avukat, dün cüppeleriyle protesto yürüyüşü yaptı. Yürüyüşe çok sayıda sivil toplum kuruluşunun üyeleri de destek verdi. Tunceli Baro Başkanı Bülent Taş, şunları söyledi: "Bölgede ve Tunceli'de son dönemlerde yaşanan hak ve hukuk ihlalleri had safhaya ulaştı. Özellikle Tunceli'de son dönemlerde yine 1994'teki yöntemlere dönüş yapılması bizde büyük kaygı yaratmıştır. Birçok köy muhtarının askeri yetkililerce tehdit edilmesi, hakarete maruz kalması, bir köyde odun toplamaya giden iki köylüye askerlerce ateş
edilmesi, ormanların yakılması, bir evin kurşunlanarak roketlenmesi ve iki öğretmen arkadaşımızın açığa alınması kaygıları iyice artırmıştır." Avukatlar daha sonra postaneye girip, hak ve hukuk ihlallerini dile getirdikleri metni Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a faksladı.