'Tunceli'de de dini yayınlar dağıtılıyor'

Denizli'de yatılı ilköğretim öğrencilerine dini kitaplar dağıtılmasıyla ilgili inceleme sürerken, bir iddia da Alevilerin yoğun olduğu Tunceli'de ortaya atıldı.

ANKARA/TUNCELİ - Denizli'de yatılı ilköğretim öğrencilerine dini kitaplar dağıtılmasıyla ilgili inceleme sürerken, bir iddia da Alevilerin yoğun olduğu Tunceli'de ortaya atıldı. Eğitim-Sen Tunceli Şube Başkanı Hanifi Bekmezci, Nazimiye, Çemişgezek ve Pertek ilçelerinde milli eğitim müdürleri, mütfü ve imamlar tarafından okullarda dini içerikli kitaplar dağıtıldığını söyledi. Bekmezci, şu iddialarda bulundu:
"Okullara ders saatinde giden bazı kişiler öğrencilere Diyanet Yayınları'nın 'Peygamberimi Öğreniyorum', 'Dinimi Öğreniyorum', 'Kitabımı Öğreniyorum' gibi dini içerikli kitap ve yayınlar dağıtmıştır. 7 Mayıs'taysa Nazimiye'de bu kitaplar ve üzerinde 'Ya Resulallah' yazılı balonlar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Güngör Ayaz, Müftü Hasan Başoğlu ve cami imamları tarafından öğrencilere verilmiştir. İl müftüsü de cemevinde namaz kılarak farklı inançlara karşı hoşgörülü olmadığını göstermiştir. Tunceli'nin demografik yapısının yüzde 95'inin Alevi inancına sahip olması müftülükler ve AKP tarafından hazmedilmemektedir. Bu uygulamalar politiktir ve din tacirliğidir."
Özellikle son iki yıldır okullarda 'Kutlu Doğum Haftası'yla ilgili gerçekleştirilen etkinlik ve çalışmaların kendilerini kaygılandırdığını belirten Bekmezci, hükümeti dini eğitim veren kurum, vakıf ve dernekleri desteklemekle eleştirdi. Bekmezci, Fen Lisesi'nin arsasının Fethullah Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Özel Erkam Şirketleri A.Ş.'ye tahsis edildiğini de öne sürdü.
'Denizli' iki koldan inceleniyor
Denizli'de yatılı bölge ilköğretim okulu öğrencilerine 'cami merkezli bir hayat'ı tavsiye eden ve Çeçen mücahit örnekleri veren 'Dinin Direği Namaz' adlı kitabın bedava dağıtımı, iki koldan incelenmeye başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı, Denizli Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün olayla ilgili inceleme başlattığını açıkladı. (Radikal, dha)