@ismailsaymaz

Tunceli'de Dersim'i anmak 'terör' suçu oldu

Tunceli'de Dersim'i anmak 'terör' suçu oldu
Tunceli'de Dersim'i anmak 'terör' suçu oldu

Ali Mükan (solda) 17 Kasım 2012 de tutuklandı.

Tunceli'de aralarında Dersim Kültür Derneği Başkanı, Dersim Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Tunceli Belediye Meclis Üyesi Ali Mükan'ın da olduğu, altısı tutuklu sekiz sanık hakkında yasadışı Maoist Komünist Partisi (MKP) üyeliği iddiasıyla dava açıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Geçen kasım ayında MKP’ye yönelik operasyon kapsamında Dersim Kültür Derneği (DKD) ve Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) basıldı. DKD Başkanı Ali Mükan’ın yanı sıra DHF’li Öner Yeşil, İbrahim Yolcu, Hasan Doğan Kılıç, Zafer Güven, Mustafa Aykaç ve Yıldız Ataş ile Avukat Uğur Yeşiltepe gözaltına alındı. Yeşiltepe ve Ataş dışındakiler tutuklandı.


'SÖZDE DERSİM OLAYLARI'

TMK ile yetkili Malatya Savcısı İsmail Aksoy’un yasadışı MKP üyeliği iddiasıyla hazırladığı iddianamede; ne bir silahlı eylem ne de saldırıya yer verildi. Mükan ve arkadaşlarının katıldığı 15 yasal etkinlik ‘terörist eylem’ sayıldı. Bunlar içinde; Sivas Davası’nda zamanaşımından düşürülmesi kararı verilmesi üzerine Tunceli’de 14 Mart 2012’de yapılan protesto açıklaması da yer alıyor. İddianamede, 70 kişinin katıldığı eylemde “Halkın belleği zamanaşımına uğramayacak / Sivas’ın hesabı sorulacak - Dersim” halkı yazılı pankartın açıldığı; “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı ifade ediliyor. Keza 4 Mayıs 2011 ve 2012’de yapılan Dersim Katliamı anmaları da listeye girdi. İddianamede “Sözde Dersim Olayları” diye anılan katliamın yıldönümünde “Tertele Dersim - 38 Hovira Nekeme” yazılı Zazaca pankartın açıldığı, “Kahrolsun faşist diktatörlük” ve ”Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı ifade ediliyor. Ayrıca 4 Temmuz 2011’de “Toplu Mezarlar Açılsın” yürüyüşü, 1 Mayıs’a ve Nevruz’a katılmak, Kaypakkaya’yı anmak, Pembelik HES karşıtı açıklama düzenlemek, öldürülen MKP’lilerin cenazelerine gitmek de ‘suçlar’ içinde yer alıyor.
Tunceli Belediye Başkan adayı Murat Kur ve arkadaşlarının 56 yıl ceza alması sonrası açıklaması yapmak da “terörist eylem” sayıldı. Kur ve arkadaşlarının avukatlığını yapan Uğur Yeşiltepe bu nedenle Ali Mükan’la birlikte MKP üyeliğiyle suçlanıyor. Tunceli’de 23 Mart 2012’de düzenlenen gösteride Yeşiltepe’nin polislere, “Memur Bey niye kamera çekiyorsunuz? İnsanlar barut fıçısı gibi. Sudan sebeplerle fezleke hazırlayıp insanları suçluyorsunuz, zaten hassaslar sekiz, on dört yıl verildi lütfen geriye biraz çekmeyin” şeklindeki sözleri de kanıt gösterildi. Yeşiltepe’nin, öldürülen TİKKO’cu Armenak Bakırcıyan hakkında kitap çalışması yürütmesi, “örgütsel faaliyetlerde birliktelik yönünde davranış sergilediği anlaşılmıştır” diye yorumlandı.


  http://www.radikal.com.tr/112457511245753

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dersim ve sermaye - telat cengiz

  Koskoca türkiye cografyasinda teslim olmayan tek bir yer kaldi oda dersim. Murat kur bagimsiz belediye baskalnligina bagimsiz aday oldugunda en büyük tepkiyi Pkk den almisti. 80 drabesi sonrasi devrimci hareketin etniklestirilmesi cercevesinde üretilen kürt hareketi, ilk gedefi olarak kürdistanda bulunan marxist hareketleri yok etmek olmustu, ve PKK-BDP ekseni yillardir dersimde Sosyalistlere muhalefet yapmaktadir. Dersimi kemalizimle suclayan PKK, dersim disindaki suni kürtler olarak, MHP,AKP, Koruyuculuk alanlarinda devletle isbirligi icindedirler, bugün Koruyucu olmayan tek kürt kenti dersimdir.PKK nin türk ve pati sermayesiyle en ufak bir celiskisi olmadigi gibi, isbirligi icindedir. özellikle su günlerde nikah tazeleyen pkk ve türk hükümeti, sermayeden aldigi destekle sosyalizme karsi, din ve etnik kimligi kullanarak mücadele etmektedirler. sosyalizim sermayenin sonu demektir, sosyalizmi ne pkk bede ahmet türk gibi toprak agalari istemektedir. acaba devlet neden dersimde pkk li gerillalara bir sey yapmazken, MKp ve tikko gibi sosyalist örgütlere karsi amansiz bir mücadele vermektedir, sudan sebeplerle 40-50 yil hapis istemektedirler oysa öcalana özgürlük, bu ne tursi ne lahana, oriyenin böyle göbek havasi görülmemistir.Burjuvazi acisindan yeterki sinif mücadelesi gerceklesmesi, öcalan basbakan fetullah cumhurbaskani olsun. kum saati sonuna yaklasmak üzere. pek yakinda ezilen isci ve köylü sömürüldügünün farkina varicaktir. kürt alevi komünist her kim varsa katledilecektir. saygilarimla

  SÖZDE DERSİM OLAYLARI - m.rozbilen

  "Sözde Dersim olayları" sözü savcıya ait. "Dersimde yapılan katliamdır" sözü de sayın Başbakana ait.Bu sözlerin hangisi özde,hangisi sözde? Savcıya kalırsa Başbakan da suç işledi ama gücü şu an yetmiyor.Kime yetiyor? Gariban Dersimlilere.Dersim olaylarını anmayı suç sayacak ya,Maoist Kominist partisi üyeliğinden suçluyor.Ben de Kominist olmak ve partisini kurup üye olmak, suç olmaktan çıktığını sanıyordum.Zira şu anda faaliyette olan kominist partisi var.Hükumet ne kadar reform yaparsa yapsın antireformist büyük bir dirençle karşılaşıyor maalesef.Her şey yasayla yapılmaz ama bu direci bertaraf etmek için gerkirse yasa çıkarmaktan çekinilmemeli.Mesela haberlerden öğrendiğim kadariyla,Konya valiliği BDP'nin Nevruz veya nevroz kutlamasına yönelik müracaatına,yabancı kelime olduğu için NEVROZ kelimesini kullanamıyacağını ve buna müsaade etmiyeceğini bildirmiş.TRT şeş(6)de konuşulan dil nece acaba? Yabancı dil değil mi? Oysa yakın zamana kadar Türkiye nevruz veya nevroz'un farkında bile değildi.Kutlanması da yasaktı.Sırf kürtlere mal edilmesin diye Nevruzun orta asyadaki devletlerce kutlanan bir bayram olduğunu söyleyip bizde de kürtlerden farklı da olsa kutlanmaya başlandı.Bana göre bu bayramı coşkuyla kutlayan kürtlerdir ve orijinal adı da sahibine aittir.Biz hariçten gazel okuyarak ortalığı bulandırmaya hakkımız yok.İşte hükümetin karşılaştığı dirençlerden bir örnek de Konya valiliğinden.

  Dersim - urolog

  Simdi gel de barisin olacagina inan. Agzini acana dava aciliyor. Sözde Dersim Olaylariymis. Siz istediginiz kadar inkar edin bunu kimseye kabul ettiremezsiniz. Dersim`de soykirim oldu. Ermeni soykirimi oldugu gibi. Isyan diyorsunuz. Dersim`de isyan da yoktu. Olaylardan önce bütün silahlar toplanmisti. Baskin Oran hocanin dedigi gibi basit asayis olaylari vardi. Üstelik isyan olsa bile bu yaslilarin, kadinlarin, cocuklarin bombalanmasinin, gazlanmasinin, kursuna dizilmesinin, ölmeyen cocuklarin süngülenmesinin nedeni olamaz. O cocuklarin kani ellerinizde. Bunu temizlemiyeceksiniz. O cocuklarin elleri yakanizda. Kurtulamayacaksiniz.