Tunceli'de eğitim kime emanet?

Tunceli'de milli eğitim şube müdürünün etek giyen öğretmenlere 'Dükkânı kapalı tutun ki komşunuz hırsız çıkmasın' dediği iddiası, TBMM'ye taşındı

ANKARA - DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Tunceli İl Milli Eğitim Müdürü ile şube müdürü hakkında Tunceli’ye karıştıran iddiaları, TBMM’ye taşıdı. Halis, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım ve Şube Müdürü İbrahim Korkmaz ile ilgili şu iddiaları aktardı:
“Milli Eğitim Müdürü Yıldırım’ın Mazgirt İlçesi Mimar Sinan İlköğretim Okulu’nda bir kadın öğretmene “O küpeleri çıkar, yoksa seni öğretmen değil başka bir şey sanırlar” demesi. Milli Eğitim Müdürü, öğretmenevinde yapılmakta olan şef adayları seminerinde “İçinizde eşini aldatanlar vardır” demesi. Yine öğretmenevindeki bir öğretmen için ‘Makas getirin bunun bıyıklarını keseceğim’ ifadesini kullanması. Merkez Şehit Nurgül Bayram Aladağ İlköğretim okulunda bir kadın veliye ‘Evli misiniz yoksa bekâr mısınız?’ sorusunu sorduktan sonra ‘Tunceli’de kimin bekâr, kimin evli olduğu belli olmuyor. Evli kadın da bekâr kadın da kot pantolon giyiyor’ yorumunda bulunması. İl Milli Eğitim Şube Müdürü Korkmaz’ın ise etek giyen kadın çalışanlara ‘Siz dükkânınızı kapalı tutun ki komşunuz hırsız çıkmasın’ demesi.”
Tunceli Eğitim-Sen’lilerin İl Milli Eğitim Müdürü ve Şube Başkanı tarafından sarf edildiği belirtilen bu ‘düzeysiz ve gayri ahlaki sözler’ nedeniyle önceki gün eylem yaptığını hatırlatan DTP’li Halis, Bakan Çelik’e “Bu görevliler çağdaş hukuk devletinde olsaydı ne yapılırdı? İlgili yöneticiler hakkında adli ve idari soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu. 

‘Müdür istifa’
Tunceli’de Eğitim-Sen ve sivil toplum örgütü üyelerinden oluşan çoğu öğretmen yaklaşık 1000 kişi önceki gün, Halis’in TBMM’ye taşıdığı iddialar nedeniyle Milli Eğitim Müdürü Yıldırım’ı protesto etti. Zaman zaman polisle gerginlik yaşayan eylemciler, ‘Gerici müdür istemiyoruz’, ‘Müdür istifa’ sloganları attı. (Radikal)