Tunceli'de karakol taşlandı

Tunceli'de karakol taşlandı
Tunceli'de karakol taşlandı
Tunceli'de gece yarısı elektriklerin kesilmesi, İstanbul Taksim'de Gezi Parkı'na destek protestosuna dönüştü. Kent merkezinde toplanan kalabalık, polis karakoluna taşlarla saldırdı. Protestocular, gaz bombası ve basınçlı su kullanılarak dağıtıldı.

TUNCELİ - Tunceli'de gece yarısı elektriklerin kesilmesi, İstanbul Taksim'de Gezi Parkı'na destek protestosuna dönüşünce olaylar çıktı. Kent merkezinde toplanan kalabalık, polis karakoluna taşlarla saldırıp, banka şubelerini tahrip etti. Protestocular, gaz bombası ve basınçlı su kullanılarak dağıtıldı. 
Tunceli'de saat 22.30 sıralarında elektrikler kesildi. Kesinti nedenini öğrenmek isteyenler, aramalarına rağmen yanıt alamayınca balkon ve pencerelerde tencerelere vurarak protesto da bulundu. Bazı protestocular el fenerlerini yakıp söndürmeye başladı. Bir süre sonra, elektriklerin kasıtlı kesilip Gezi Parkı olaylarının televizyonlardan izlenmemesi için kesildiği iddiaları yayıldı. Söylentilerin kentte yayılması üzerine saat 23.30 sıralarında kent merkezinde toplanmalar başladı. Kısa sürede sayıları 1500'ü bulan kalabalık, Şehit Nahit Bulut Polis Merkezi'ni taş yağmuruna tuttu. Atılan taşlar polis araçlarına zarar verirken, polis merkezinin de camları kırıldı. Bazı grupları da ellerinde demir çubuklarda polis merkezine girmek istedi. Göstericilere yaklaşık 20 dakika boyuncu müdahale etmeyen polis, karakola girilmek istemesi üzerine TOMA araçlarından basınçlı su ile müdahalede bulundu. Protestocular da polis araçlarına taşlar atarak ara sokaklara kaçtı.
Bir süre sonra Cumhuriyet Caddesi üzerindeki polis merkezine 100 metre mesafede toplanan göstericiler, ateş yakıp kurdukları barikatlarla yolları kapattı. Bazı göstericiler de banka şubelerini tahrip edip, yeniden polis merkezine taşlı saldırıda bulundu. Polis, bu kez göstericileri gaz bombası kullanarak dağıtmaya çalıştı. Bu sırada bir grup Behice Boran Caddesi üzerindeki AK Parti il binasını taşlamaya başladı. Polis, bu grupları da gaz bombası kullanarak dağıtırken. protestocular ara sokaklara kaçtı. Kent merkezine daha sonra polis zırhlı araçları ve panzerler getirilerek önlemler artırıldı. Kentte saat 02.00'ye kadar süren olayların ardından polis, önemli cadde ve sokaklar üzerindeki önlemlerini artırdı.
Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, olayların sürdüğü ve polis merkezinin taşlandığı sırada telsizle göstericilere hiç bir müdahalede bulunulmaması emrini verdi. Protestocuların polis merkezinin bahçesine girmesi ve olayların kontrolden çıkmaya başlaması üzerine Yılmaz, TOMA ile müdahalede bulunulmasını ancak, göstericilere karşı sert tutum içinde olunmamasını istedi. (Ferit DEMİR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113602511360252

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aydınlık Aleviler - berkayhür

  "Önemli olan boy değil soy soy soy" diye haykırana karşı gün birlik olma zamanı... "Gelin canlar bir olalım!"

  AKP ve Baris - user1107643

  AKP'nin Kürt sorununu halledip baris getirecegine inananlarin ne kadar saf oldugunun kanitini bugünlerde yasiyoruz. AKP hicbir sorunu cözemez. AKP bu ülkeye baris degil, tam tersine savas getirir ve öyle de oldu! Daha durun, ekonomik olarak da cok büyük sikintilar bekliyor halki. En basta turizm bu savas ortamindan ötürü dibe vuracak. Cünkü bu olaylarin durulacagini saniyorsaniz, aldaniyorsunuz demektir.