Tunceli'de lisede ders veren yüzbaşı görevden alındı

Tunceli'de lisede ders veren yüzbaşı görevden alındı
Tunceli'de lisede ders veren yüzbaşı görevden alındı
'Atatürkçü partiye oy vereceğim' lafına soruşturma


Ferit DEMİR

TUNCELİ - Ovacık ilçesi Jandarma Komutan olan ve Mareşal Fevzi Çakmak Lisesi’nde Milli Güvenlik Dersi’ne giren Yüzbaşı S.B., geçen hafta okulda “Türkiye’de bazı tarikatlar önemli yerleri kapmak istiyor. Ben şahsen Türkiye’nin laik yapısını zedelemeyecek, Cumhuriyet’ten yana, Atatürkçü ve sosyal devlet ilkesini benimseyen partiye oy vereceğim” demesinin ardından bazı öğretmenler tarafından şikâyet edildi. Şikâyet üzerine Yüzbaşı S.B., İl Jandarma Komutanlığı emrine alınırken, hakkında Cumhuriyet Savcılığı ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından soruşturma başlatıldı. Ovacık’ta çok sevilen yüzbaşı S.B.’nin geri dönmesi için öğrencileri imza kampanyası başlattı.


ÖĞRENCİLER SORDU


Tunceli’nin Ovacık İlçesi Mareşal Fevzi Çakmak Lisesi’nde Milli Güvenlik Dersi’ne giren İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı S.B.’nin görev yerinin değiştirilmesi ve hakkında iki soruşturması açılmasına neden olan olay geçen hafta çarşamba günü ders işlediği sırada yaşandı. İddiaya göre öğrenciler sohbet sırasında S.B.’ye seçimlerde oyunu kime vereceğini sordu. Bunun üzerine Yüzbaşı B., “Ben oyumu laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni savunan, Atatürkçü çizgide olan partiye vereceğim” dedi. Daha sonra öğretmenler odasına geçen S.B., söz seçimlerden açıldığında ve bazı öğretmenlerin Türkiye’nin laik yapısı ile ilgili sözler söylemesinin ardından, “Türkiye’de bazı tarikatlar önemli yerleri kapmak istiyor. Ben şahsen Türkiye’nin laik yapısını zedelemeyecek, Cumhuriyet’ten yana, Atatürkçü ve sosyal devlet ilkesini benimseyen partiye oy vereceğim” dedi.
Öğretmenler odasında AKP’ye oy vereceğini söyleyen bazı öğretmenler, Yüzbaşı S.B.’nin öğrencilere “CHP’ye oy verin” dediğini ileri sürerek, okul yönetimi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Öğretmenler ardından konuyu dönemin Belediye Başkanı AKP'li Hasan Hüseyin Dizi ve İlçe Başkanı Rıza Çolak’a iletti. Başkan ve ilçe başkanı da konuyu parti genel merkezi ile Vali Mustafa Yaman’a aktardı.


GÖREV YERİ DEĞİŞTİRİLDİ


İddiaya göre, Vali Yaman’ın Yüzbaşı S.B.’nin söylediği iddia edilen sözleri Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’na aktarması üzerine B., aynı gün İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan alınarak geçici olarak İl Jandarma Komutanlığı’nda görevlendirildi. Yüzbaşı B. hakkında Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı ile İl Jandarma Komutanlığı’nın başlattığı iki ayrı soruşturmanın sürdüğü belirtildi. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Ovacık’ta savcılık bazı öğretmen ve S.B.’nin derslerine girdiği bütün öğrencilerin ifadesini aldığı öğrenildi.


ÖĞRENCİLERDEN İMZA KAMPANYASI

Yüzbaşı S.B.’nin görevden alınıp merkeze çekilmesi üzerine Mareşal Fevzi Çakmak Lisesi’nde derslerine girdiği öğrenciler imza kampanyası başlattı. Yüzbaşı S.B.’nin ilçeye geri gönderilmesini ve derslerine yeniden girmesini isteyen öğrenciler, topladıkları 790 imzalı dilekçeyi Tunceli Valiliği’ne gönderdi. Yüzbaşı B.’yi çok sevdiklerini ve kendilerini hiç bir zaman yönlendirmediğini söyleyen öğrenciler, “O çok iyi bir öğretmen ve iyi bir komutan. İyi bir Atatürkçü olan komutanımızı ilçe halkı da çok seviyor. Biz imza kampanyası başlattık. Öğretmenimiz hakkındaki söylentiler doğru değil. Seçim konusunu sınıfta biz açtık. Öğretmenimiz, ‘Kendi düşüncenize uygun insanlara, adaylara oy verin. Sizi yönetecek insanlara oy verin’ dedi. Bazı öğretmenlerimizi komutanımızı şikayet etmiş. Ona haksızlık yapıldığına inanıyoruz. Bazı öğretmenlerimizi burada ev ev dolaşarak AKP’ye oy istedi ama onlara bir şey yapılmadı” dedi.
Ovacık’ın yeni seçilen CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Yüzbaşı S.B. ile öğretmen arasında tartışma olduğunu duyduğunu söyledi. Sarıgül, “Bu konuyla ilgili bizim bildiğimiz öğretmenler odasında karşılıklı tartışma olmuş. Doğal olarak seçim ortamı, konu seçimler olunca herkes öğretmenler ve komutan görüşünü söylemiş. Tartışma sırasında Ovacık’ın sorunları da tartışılmış. Komutan çok Atatürkçü ve ülkesini seven, Ovacık halkıyla çok barışık bir komutan. Öğretmenler odasında Atatürk ilkelerine ve inkılaplarına bağlı kalınması, Cumhuriyet’e sahip çıkılması gerektiğini ve bu ülkeyi tarikatlara teslim edilmeyeceğini söylemiş. Bu yönlü konuşmalar olmuş ama diğer insanlar ya da diğer partililer bunu nasıl anlamışsa öğretmen arkadaşlar şikayet etmiş. Komutan geçici olarak İl Jandarma Komutanlığı’na alınmış. Bizim bildiğimiz bu kadar” dedi.


İLÇEDE SEVİLİYOR


Ovacık’ta elektrikçilik yapan Yusuf Seç, Yüzbaşı S.B.’nin ilçede çok sevildiğini ve insanlara çok yardımcı olduğunu söyledi. B.’nin köylere kadar gidip insanlara yardım ettiğini de söyleyen Seç, “Ben öğrenciler ile konuştum. Komutan öğrencilere, ‘devletinize sahip çıkın Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkın’ demiş. Öğrenciler kendisine seçimler ile ilgili sorunca o da düşüncelerini söylemiş. AKP’liler dedikodu çıkararak haksızlık yapmışlar. Ben yüzbaşımızla da konuştum haksızlığa uğradığını ama asla Atatürkçü olmaktan vazgeçmeyeceğini söyledi. Zaten öğrenciler gidip savcılığa gerçekleri anlatacaklar. Komutanın tek yapmak istediği devlet halk ilişkilerini en iyi seviyeye çıkarmak yapmak istediği budur” dedi. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/92920592920524

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ogretmen olacaklar bi de... - EUDOMOS

  Utanc verici bir durum, ogretmen olacaklar bide. Islerine son verilmesi gereken bu igrenc insanlar. Devletin kanatlari altina cok zor o da ayri mesele. Ordunun sayginligini zedelemek icin ellerinden geleni yapanlar bir gun hesap verirler umarim. Bu millet kafasini suyun dibinden kaldirabilirse...

  Tunceli ve İroni - blueknife

  Dersimde tarih boyunca yaşananlar göz önüne alındığında Dersimlilerin askeriye, akp, chp yahut devlet denilen mekanizmanın kah direk kah bu siyasal partiler aracılığı ile orada yaptıklarına "misal şu beyaz eşya meselesi" yapmaya çalıştıklarına, siyasal söylemlerine hep bir mesafe ile durmaları beklenir. Kim ne derse desin bu çok normal ve olması gereken bir durum. Evet artık herşeyin değişmesi gerektiği söylenebilir bu noktada. Lakin öncelikle değişmesi gereken resmi ideoloji tarafından geliştirilen anlayış ve politikalardır. Bunlar değiştiğinde karşılığını hemen verecektir, ki Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç olmayan bu değişim emareleri özellikle bu AKP döneminde çok umut verici bir biçimde var. Ama tarih değerlendirildiğinde Dersimlilerin tüm devlet mekanizmaları dahil edilebilir ama özellikle CHP hayranlığı çok tartışılması gereken bir durum. Hani ironi nedir? sorusuna sözlük anlamı olarak Tunceli halkının bu tavrı yazılsa çok yakışırdı. Çok haklı olarak İnanç ve yaşam biçimi kaygısı böyle bir yanılgıya sürüklüyor halkımızı. Yeri gelmişken öğretmenlik yapan yüzbaşıyı doğunun diğer illerinde kendilerine taş atan çocuklara şeker, muz veren onlarla futbol oynayan polislere benzetmek haksızlık olmasa gerek.

  Bu tarikat meseleleri var ya... - podo

  Orada bin tane Ergenekon var. Her türlü saçmalık, kokmuşluk, alavere dalavere gırla oralarda. Bir gün onlara sıra gelecek. Gelmeli...

  MİLLİ EĞİTİM BAKANINDAN UTANIYORUM - ASPAVA48

  Eğer bu ülkede Atatürk ilkelerini benimsyen bir partiye oy vereceğim diye hemde Tunceli gibi hassas bir ilde fikir beyan eden bir öğretmeni görevden alan Milli Eğitim Bakanının Türklüğünden şüphe ederim.Özellikle askerlere karşı yapılan bu düşmanca davranışlar tarihe bu partinin yüzkarası olarak geçecektir.

  Doğru söyleyeni... - poetic

  Ne demiş atalarımız. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Bir başka sözlerini hatırlayalım. Yerin kulağı var. Demek ki her doğru bildiğimizi söylemeyeceğiz, doğruları doğruda olsa söyleyeceğimiz yeri seçmemi lazım. Orada cemaatin içinden birileri olabilir, cemaatin evlerinde kalan öğrenciler olabilir. Hemen fısıldarlar abilerine. Onlarda fısıldar yukardaki başka abilerine. Sonra hoop gidersin. Ne demiş komutan hep birlikte bakalım ''Türkiye?de bazı tarikatlar önemli yerleri kapmak istiyor'' E yalan mı? yooo doğru. Konu öğretmenlerden, belediye başkanına, ordan ilçe başkanına, parti merkezine ve DEVLETİN Valisina aktarmışlar. Komutanın bir hatası doğru bildiğini yanlışların içinde söylemek. Komutanın, tarikatların önemli yerleri kapmak istediği bilgisi hatalı, tarikatların önemli yerleri kaptığının farkında değil henüz anlaşılan. Adalet bazen bir kadın adıdır, bazende bir kavram. Adaleti mekanizmasını, adaleti sadece parti isminde değil zihninde ve benliğinde taşıyanlara vermek gerekir. Öyle olsaydı seçimlerden önce, ''Baykal'ı Halk APS ile gönderecek'' diyen Aydın Valisi Mustafa Malay hakkında soruşturma açılır ve neticesi halka şuana kadar aktarılırdı. Ben en kısa zamanda Mustafa Malay'ı daha büyük şehirlerin valisi olarak göreceğimiz hususunda derin bir endişe taşıyorum.

  İŞTE ADELET VE BİR KOMUTAN BUDUR - Cumhur UŞAR

  ve gelinen nokta. komutanı tebrik ederim ve yürkekten kutlarım. ama yapılan yanlış birşey öğretmenlik görevinden alınması.burası laik bir ülkedir arkadaş. cumhuriyete sahip çıkın diyen bir komutana yapılan büyük bir suç ve yanlıştır. olmaz öyle şey. HER ZAMAN CUMHURİYETİ DESTEKLEYENLERE BÖYLE YAPILACAKSA NEDİR BU İŞ DEMEK LAZIM HER ZAMAN VE DEYECEĞİM TEK ŞEY KOMUTANIN ÖĞRENCİLERİNE KAVUŞMASI VE ÖĞRETMENLİĞİNE DEVAM ETMESİDİR.SAYGILARIMLA

  AKP ye vereceğini söyleyen Öğretmenler içinde soruşturma açılmış mı? - Allah'ın Kulu

  Oysa komutan parti adı belirtmemiş. Devletin kuruluş ilkeleri ve kurucu Atatürk'ün adını anmış. Bu gidişle Allah nankörlerin gözünü kör eder. Milli güvenlik dersi bir yorumcunun dediği gibi 12 Eylül'den sonra konmadı Orta öğretimde eskiden beri var. Bu derse 60'lı yıllardan beri bildiğim ilçenin garnizon komutanları veya eş rütbeli subaylar girer. Öğrenciler komutan öğretmenlerini sevdiğine ve istediğine göre madem ki demokratik düşünüyorsunuz bu ne davranıştır.