Tunceli'de PKK'ya büyük operasyon

Tunceli'de PKK'ya büyük operasyon
Tunceli'de PKK'ya büyük operasyon
Tunceli'de 2 bin askerle başlatılan hava destekli operasyon sürüyor. Teröristlerin terk ettikleri 2 sığınak ve bir mağara içinde çok miktarda patlayıcı madde ele geçirildi.

Ferit DEMİR

TUNCELİ - Tunceli’de PKK ’lıların kış sığınaklarından çıkarak, eylem hazırlığında olduğunun belirlenmesi üzerine dün yaklaşık 2 bin özel eğitimli komandoların katıldığı operasyon başlatıldı.

Operasyonlar merkez Kutuderesi Vadisi, Munzur Vadisi, Ahpanos Vadisi, Bali Deresi, Mazgirt ile Nazimiye ilçesi arasında dağlık alanlar ile Pülümür Vadisi’nde yoğunlaştırıldı.

BİR GRUP PKK’LI TESPİT EDİLDİ
Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’nın yönettiği operasyona Tunceli 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, Hozat 51’inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı profesyonel askerler katılıyor.

Operasyon bölgelerine karadan ve havadan asker sevki sürerken, Kutuderesi Vadisi’nin sarp alanlarına doğru kaçan bir grup PKK’lı tespit edildi. Kobra helikopterler bu PKK’lıların bulunduğu alanları yoğun ateş altına alarak bombaladı.

Güvenlik güçlerinin yoğun operasyonu nedeniyle sığınak ve mağaraların terk edip kaçan PKK’lıların geride çok miktarda bomba, patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler bıraktığı belirtildi.

Tunceli Valiliği, sürdürülen operasyonlarda merkez Uzuntatar Köyü Tokluk Yaylaevleri Mevkii’nde teröristlerin kullandığı belirlenen 2 sığınak ve 1 mağara bulunduğunu açıkladı. Mağarada yapılan aramada, küçük mutfak tüpünden amonyomnitrat kullanılarak hazırlanmış tahrip gücü yüksek el yapımı uzaktan kumandalı 7 kilo bomba, 2 kilo plastik şişe içerisine hazırlanmış patlatılmaya hazır el yapımı bomba, 3 elektrikli fünye, uzaktan kumandalı bombalarda kullanılan 1 uzaktan kumanda cihazı, 8 Kalaşnikof tüfek fişeği, 1 ses kayıt cihazı, 1 metre tökez teli, 1 akım ölçer, muhtelif miktarda yaşam malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildiği belirtildi. (dha)