Tunceli'de savcılık, valiliği bastı

Tunceli Valiliği, AKP'nin propaganda malzemelerini bulundurduğu şikâyeti üzerine basıldı. Savcının kararıyla yapılan baskında, polisler AKP?afişlerine 'el koydu'!

TUNCELİ / ANKARA - AKP’nin milletvekili çıkaramadığı tek şehir olduğu için ‘beyaz eşya dağıtımı’ gibi yöntemlerle yüklendiği Tunceli’de, AKP il örgütü gibi davranmakla suçlanan Valilik dün Savcılık emriyle basıldı. DTP’lilerin şikâyeti üzerine, ‘valiliğe ‘suçüstü’ yapılan baskında, İl Özel İdaresi binasına AKP’ye ait afişler bulundu. 
Tunceli Valiliği Özel İdare Genel Sekreterliği’nde dün yapılan İl Genel Meclis toplantısına katılan DTP’li üyeler, bodrum kattaki depoda, AKP’nin seçim malzemelerinin tutulduğunu iddia ederek, arama yapılmasını istedi.
CHP’li üyelerin de desteğiyle kabul edilen önerge doğrultusunda, Tunceli Valiliği binasının yanındaki binanın bodrum katındaki depoya inen İl Genel Meclisi üyeleri, burada AKP’ye ait seçim afişleri, parti bayrakları, flamalar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Ekim 2008 günü kente geldiğinde partililerin astığı pankartlarını bulduklarını söyledi. Üyeler Başsavcılığa giderek suç duyurusu yapınca savcılık, binada ara yapılmasını kararlaştırdı.
Nöbetçi Savcı Ali Çetin’in talimatıyla polis İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği deposunda arama başlattı.  İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Tunç’un da hazır bulunduğu aramalarda,  AKP’ye ait olduğu saptanan yedi afiş ele geçirildi. Savcı talimatıyla bu afişlere el konuldu.
Aramaları izleyen İl Genel Meclis üyesi DTP’li Özgür Söylemez, Meclis üyelerinin bir süre önce depoda gördüğü AKP’ye ait, parti bayrakları ve flamaların bulunamadığını söyledi.
Meclis üyelerinin bu bayrak ve flamaları gördüğünü, kendilerinin de cep telefonuyla görüntülediklerini belirten Söylemez, “Biz depoya inip arama yaparken önce hiçbir şey bulunamadı. Daha sonra merdiven altına gizlenmiş yedi afiş bulundu. Bizim tespit ettiğimiz bazı deliller ortadan kaldırılmış” dedi.
İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Tunç, gazetecilere ilk yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın kente gelişi nedeniyle Valilik ve İl Özel Genel Sektreterliği tarafından asılan afişlerin depoya konulduğunu, bu sırada AKP afişlerinin de karıştığını ileri sürdü. Tunç, “Bu afişler Başbakan’ın gidişinden sonra toplanmış, bunların içine bir iki tane AKP afişi yanlışlıkla karışmış” dedi. Tunç daha sonra yaptığı açıklamada ise savcılığın arama sonrasında hazırladığı tutanakta, “Yapılan araştırmanın Valilikle alakası yoktur. Arama, İl Özel İdaresinin depolarında yapılmıştır. Yapılan aramada, 341 Sayılı Seçim Kanunu’nda belirlenen seçim yasaklarına aykırılık oluşturabilecek herhangi bir partiye ait broşür, ilan, afiş, pankart gibi bulguya rastlanılmamıştır” denildiğini belirtti.
Tunceli Valisi Mustafa Yaman da yaptığı açıklamada, savcılık tutanağına göre, “Mahalli İdareler Seçimleri ile ilgili herhangi bir siyasi partiye ait broşür, ilan, afiş, pankart gibi malzemelere rastlanılmadığını” kaydetti.

İl başkanından itiraf
Tunceli AKP İl Başkanı Erdal Ak, AKP’nin önceki İl Başkanı Veli Suroğlu döneminde İl Özel İdare binasında muhtemelen parti bayrakları olduğunu söyledi. Ak, Radikal’e şöyle dedi:
“Cihan Başkan’ın (Bir önceki AKP İl Başkanı Cihan Açıkgöz) broşürleri varmış masanın üzerinde. Onlar da yeni dağıtıldı. Bizim projelerimiz göze battığı için, bazı vatandaşlar pireyi deve yapıyor. Ama arkadaşlar da bunu diyor; geçmiş zamanlarda İl Özel İdare binasında yanılmıyorsam Veli Suroğlu zamanında orada biraz parti bayraklarımız varmış herhalde.” (dha, Radikal)