Tunceli'de şehit olan Binbaşı için uğurlama töreni

Tunceli'de şehit olan Binbaşı için uğurlama töreni
Tunceli'de şehit olan Binbaşı için uğurlama töreni
Tunceli'deki çatışmada şehit düşen JÖH Tabur Komutanı Binbaşı Yavuz Sonat Güzel'in naaşı Elazığ'da düzenlenen uğurlama töreniyle toprağa verilmek üzere Ankara'ya gönderildi. Şehidin annesi "Yavrum seni böyle mi görecektim? Ben seni almaya mı gelecektim? Dayanamıyorum..." diye ağıt yaktı.

RADİKAL - Tunceli’nin merkeze bağlı Çiçekli Köyü yakınlarında PKK ’lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit edilen Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanı Binbaşı Yavuz Sonat Güzel için Elazığ Havalimanı’nda uğurlama töreni düzenlendi. Törenden sonra şehit Binbaşı Yavuz Sonat Güzel ’in cenazesi toprağa verilmek üzere askeri uçak ile Ankara’ya gönderildi.

Elazığ Asker Hastanesi morgundan alınan şehit Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel’in Türk bayrağına sarılı naaşı, cenaze arabasıyla Elazığ Havalimanı’na getirildi.

Meslektaşlarının omuzlarına alınan cenaze, tören alanında bulunan katafalka konuldu. Törene katılan şehidin eşi Burcu, annesi Emine Güzel ayakta durmakta güçlük çekti.

ANNENİN AĞITLARI YÜREKLERİ DAĞLADI

Gözyaşlarına hakim olamayan anne Emine Güzel, şehit oğlunun cenazesi katafalka konulurken, “Yavrum seni böyle mi görecektim? Ben seni almaya mı gelecektim? Dayanamıyorum...” diye ağıt yaktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve okunan duaların ardından konuşan Tunceli Valisi Osman Kaymak, “Bütün şehitlerimiz şahit olsunlar ki güvenlik güçlerimiz bugün olduğu gibi yarın da canları pahasına bu kutsal vatanı kararlı bir şekilde savunmaya devam edeceklerdir. Bu mücadelede şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak, onlara bu alçakça saldırıları yapan vatan hainleri mutlaka en ağır şekilde cezalandırılacaklardır” dedi.

Tunceli'de operasyon ve çatışmalar sürüyor

Şehidin cenazesi düzenlenen törenin ardından Ankara’ya uğurlandı.

ANKARA'DA TOPRAĞA VERİLDİ

Şehit Binbaşı Yavuz Sonat Güzel, Ankara Kocatepe Camisi'nde düzenlenen törenin ardından Cebeci Askeri Şehitliği'nde toprağa verildi.
Elazığ'daki törenin ardından Ankara'ya getirilen şehit Binbaşı Yavuz Sonat Güzel için Kocatepe Camisi'nde düzenlenen törende eşi Burcu ve 12 yaşındaki kızı Sude Güzel, annesi Emine, babası Yılmaz Güzel ve ablaları Zişan ve Fatma da hazır bulundu. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Kuvvet Komutanları, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Ankara Garnizonunda görevli General, subay ve astsubaylar, polisler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

KIZININ FERYADI TÖRENDEKİLERİ DE AĞLATTI

Taziyelerin ardından şehit Binbaşı Güzel için öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı. Daha sonra şehidin naaşı askerlerin omuzlarında top arabasına kadar taşındı. Şehidin naaşının top arabasında taşınması sırasında kız kardeşi Zişan Güzel, "Ne oldu, şehit oldu, çok güzel oldu, kardeşim benim" diye ağıt yakarken yakınlarının kolları arasında güçlükle ayakta durdu.

Şehidin eşi Burcu Güzel de eşinin fotoğrafına sarılarak kızı Sude ile birlikte gözyaşı döktü. Babasının Türk bayrağına sarılı naaşı götürülürken kızı Sude'nin, "Hayır, hayır" diye feryadıyla törene katılanlar gözyaşlarını tutamadı.

'NEFESSİZ KALDIM'

Cenaze töreninde tekerlekli sandalyede oturan şehit Binbaşı Yavuz Sonat Güzel annesi Emine Güzel, tören boyunca oğlunun beyaz renkli tişörtünü göğsünde tuttu ve onu koklayarak ağıtlar yaktı. Hükümete de tepki gösteren şehit annesi Emine Güzel, "Ne yaptı benim oğlum, kime ne yaptı? Nefesim gitti benim, nefessiz kaldım. Artık ben onsuz nefes alamam" diyerek ağladı.

Şehit Binbaşı Güzel, törenin ardından Cebeci Askeri Şehitliği'ne götürülerek toprağa verildi.
Ümit KOZAN- Tahsin GÜNER/DHA