@ismailsaymaz

Tunceli'de sünni, Türkiye'de Tuncelili olmak!

Tunceli'de sünni, Türkiye'de Tuncelili olmak!
Tunceli'de sünni, Türkiye'de Tuncelili olmak!
"Tunceli'de Sünni Olmak" kitabının yazarı etnolog Dr. Ahmet Kerim Gültekin, yasadışı MKP yöneticisi ve üyesi olduğu iddiasıyla iki aydır tutuklu gerekçeler arasında:Tunceli'ye giderek sempozyuma katılmak da var!
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Ankara Üniversitesi’nde (AÜ) ‘İnsanlık ve Kültür’ üzerine dersler veren, “Tunceli’de Sünni Olmak” adlı bir kitap yazan, Türkiye ’nin gelecek vaat eden genç etnologlarından Dr. Ahmet Kerim Gültekin, yasadışı Maoist Komünist Partisi (MKP) yöneticisi ve üyesi olduğu iddiasıyla iki aydır tutuklu bulunuyor. Dr. Gültekin’e yöneltilen suçlamalar ve kanıtlar arasında, üyesi olduğu yasal derneğe yaptığı aidat ödemelerinin faturaları, dernek flamasıyla katıldığı bir eylem, Tunceli seyahati ve bilgisayar ortamında yazıldığı iddia edilen, MKP üyelik başvurusu yer alıyor. Gültekin’in, aynı derneğe üye olan sevgilisiyle yaptığı telefon görüşmeleri de ‘örgütsel ilişki’ sayıldı. Gültekin’in hocalığını yapan Prof. Dr. Tayfun Atay, öğrencisi için, “İsmail Beşikçi’nin zamanında yaptığı çalışmalardan sonra, Türkiye’de etnolojik anlamda aynı değer ve saygınlıktaki çalışmalara imza attı. Kerim’in suç işlediğini düşünmüyorum. Akademik anlamda evladımı kaybetmiş gibi hissediyorum” diyor.

“ÖRGÜTE BAŞVURU FORMU”


Ankara Savcılığı’nın geçen yıl 13 Kasım’da MKP’ye yönelik operasyonu kapsamında 58 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 13’ü tutuklanarak cezaevine kondu. İçlerinde, uluslararası bir şirketin petrol arama ekibinde yer alan Dr. Ahmet Kerim Gültekin de yer alıyordu. Diyarbakır’da gözaltına alınan Gültekin’e, savcılıkta, örgüt yöneticiliği suçlaması yöneltildi. Sorguda, kanıt olarak, Gültekin’in yasal faaliyet yürüten Demokratik Haklar Derneği (DHD) üyesi olması ve ödediği aidatların faturaları gösterildi. Ankara’da 8 Ekim 2012’de yapılan KESK eylemine DHD flamasıyla katılmak, 14 Ekim 2011’de Tunceli’ye seyahat etmek ve 3-4 Aralık 2011’de gerçekleştirilen Devrimci Halkçı Yerel Yönetimler Sempozyumu’na katılmak da diğer suçlamalar arasındaydı. Gültekin, sorgusunda, “Tunceliliyim. Yılda en az üç kez akraba ziyaretine giderim. Ankara’da sempozyum yapılmıştı. Sempozyumdan önce Tunceli’ye giderek, belediye başkanları ve yerel yöneticilerle görüştüm. Dönüşte sempozyuma katıldım” dedi. Aynı derneğe üye olan kız arkadaşı Zelal Karataş ile yaptığı telefon görüşmeleri de ‘örgütsel irtibat’ sayıldı.
Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde de, bilgisayar ortamında yazılmış, özgeçmiş bilgisini içeren, MKP’ye üyelik başvurusu formunun Gültekin’e ait olduğu ileri sürüldü. Ayrıca DHD’deki aramada bulunan, Gültekin’e ait beş adet aidat makbuzu da ‘kanıt’ olarak eklendi. Gültekin, başvuru formunu reddederken, makbuzların kendisine ait olduğunu ifade etti. Gültekin halen Sincan F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.


PROF. ATAY: YASAL DERNEKLERE İZİN VERİLEREK TUZAK MI KURULUYOR?


Radikal yazarı ve ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Tayfun Atay, öğrencisi Gültekin için, “Bu memlekette, diyebilirim ki, İsmail Beşikçi’nin zamanında yaptığı çalışmalardan sonra, Türkiye’de etnolojik anlamda aynı değer ve saygınlıktaki çalışmalara imza attı” diyor.
Atay, öğrencisi için şunları söylüyor:
“Kürt Aleviliği kültürel etnik anlamda ötekilik teşkil eder. Kerim, Tunceli’de Sünni kimliğiyle var olan Kürtleri ele alarak dünyada da çok ender yapılan, ötekinin ötekisi, etniklik içinde etniklik diyebileceğimiz bir çalışma gerçekleştirdi. Akademik anlamda çok umut bağladığım bir öğrencimdir. Şu anki durumu bana ızdırap veriyor. Avukatıyla görüştüm. Dişe dokunur bir delil yok. Örgüt üyeliğiyle suçlanıyor. Bir dijital belge varmış. Bu belge imzasız. Yasal dernekte bulunmuş. Sonra da dernek üyelerini gizli örgütle ilişkide diye gözaltına aldılar. O zaman niçin kurulmasına izni verdiniz? İnsanlara tuzak mı kuruluyor? Acaba kimler bu dernekte faaliyet gösterecek, bir bakalım mı deniyor? Tüyler ürpertici. Kerim’in suç işlediğini, gizli örgütte olduğunu düşünmüyorum. Akademik anlamda, evladımı kaybetmiş gibi hissediyorum.”


“Tunceli’de Sünni Olmak”ı yazmıştı
Ahmet Kerim Gültekin, 1978’de Diyarbakır’da doğdu. Ankara Üniversitesi (AÜ) Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sosyal Antropoloji ve Etnoloji Bölümü Etnoloji Anabilim Dalı’ndan 2004’te mezun oldu. AÜ Etnoloji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimini tamamlayan Gültekin’in Kırkbudak–Anadolu Halk İnançları Araştırmaları Dergisi ve Munzur Etnografya Dergisi’nde din, kutsal mekânlar, söylenceler ve karşılaştırmalı analizler üzerine makaleleri yayımlandı. AÜ’de İnsanlık ve Kültür dersleri veren Gültekin’in “Tunceli’de Sünni Olmak” ve “Tunceli’de Kutsal Mekân Kültü” adlı iki kitabı var. Gültekin’in, İşçi Partisi Genel Sekreterliği’ni yürüten babası Mehmet Bedri Gültekin ise Ergenekon Davası kapsamında tutuklu olarak yargılanıyor.