Tunceli'de tarihi ziyaret: Cumhurbaşkanı Gül cemevinde

Tunceli'de tarihi ziyaret: Cumhurbaşkanı Gül cemevinde
Tunceli'de tarihi ziyaret: Cumhurbaşkanı Gül cemevinde

Abdullah Gül ve kendisine eşlik eden yetkililer, cemevinde bağdaş kurup oturarak semah izledi. Gül adına ?demokrasi ve barış? için mum da yakıldı. FOTOĞRAF: FERİT ASLAN / DHA FOTOĞRAF: CEM ÖZDEL / AA

Demirel'in ardından 14 yıl sonra Tunceli'ye giden ilk Cumhurbaşkanı olan Gül, 'Başımızın üstünde yeri var' pankartıyla karşılandı. Gül cemevine gidip semah izledi

TUNCELİ - 14 yıl sonra Tunceli’ye giden ilk Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül, ‘Sen hoşgeldin Cumhurbaşkanımız. Başımızın üstünde yerin var’ pankartıyla karşılandı, Cemevinde semah töreni izledi. Cemevinin mumluğuna ‘kardeşlik, demokrasi ve barış için’ adına mum yakılan Gül, DTP’li Tunceli Belediyesi‘ni de ziyaret etti. 
Süleyman Demirel’in 1995’teki ziyaretinin ardından Tunceli’yi ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olan Gül’ü yetkililerin yanı sıra Valilik önünde kendisinden ‘iş ve cemevi isteyen’ vatandaşlar karşıladı. Gül vatandaşlarla sohbetinde sorunları çözme sözü verdi. 

‘Kayseri ile Tunceli farksız’
Vali Mustafa Taşkesen’in makamına geçen Gül, uzun bir zamandan bu yana Tunceli’yi ziyaret eden bir Cumhurbaşkanı olmanın gururunu yaşadığını  vurguladı:
“Böyle büyük bir ülkenin tabii ki farklılıkları olacak. Edirne ile Hakkâri’nin Sinop ile Mersin’in, Kayseri ile Tunceli’nin hiçbir farkı yok. Hepsi de çok aziz vatan topraklarıdır ve her yerde yaşayan insanlar da bu ülkenin birinci sınıf, en asil vatandaşlarıdır. Tüm bölgelerimizin kendine has özellikleri olduğu gibi Tuncelimizin de kendine has özellikleri vardır. Bu hususa kültürel bakımdan baktığımızda Alevi kültürünün yaşadığı, Alevi vatandaşlarımızın olduğu ve bu anlamda kültürel zenginlikleriyle, farklılıklarıyla değer katan bir ilimizdir. Böyle bir ilimizde bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum. Tunceli’nin birçok ihtiyaçları, ilde yapılması gerekenler var.”
Tunceli Belediye Başkanlığı’nı da ziyaret eden Gül, binanın girişinde Belediye Başkanı Edibe Şahin ve yetkililer tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül, binanın çevresinde toplanan vatandaşlara doğru yürüyerek onları selamladı.
Gül’e, burada Dersimspor sporcuları tarafından forma hediye edildi. Başkan Şahin ise Gül’e yörenin motiflerini yansıtan dokuma bir yastık, eşi Hayrünnisa Gül için de kök boyadan elde dokunan çanta hediye etti.
Tunceli için ‘kartpostal gibi şehir’ ifadesini kullanan Gül için Belediye başkanlığı binasına ‘Sayın Cumhurbaşkanımız Dersim’e Hoşgeldiniz-Tunceli Belediyesi’ yazılı afiş asıldı. Gül’ü karşılamak için kent girişine asılan afişlerde Aşık Veysel’in “Yezid nedir, ne Kızılbaş/Değil miyiz hep bir kardaş/Bizi yakar bizim ataş/Söndürmektir tek çaresi” ve “Türk’ü, Kürt’ü ve Çerkez’i/Hep Adem’in oğlu kızı/Beraberce şehit gazi/Yanlış var mı ve neresi?” dörtlükleri yer aldı.
Yaklaşık 200 kişilik grup  ‘Dersim faşizme mezar olacak’, ‘Katil ABD, İşbirlikçi AKP’ sloganları atarak Gül’ün konvoyunu bekledi. Gül binadan ayrılırken polis barikatını aşmak isteyen gruba polis müdahale edince kısa süre arbede yaşandı. Göstericilerin su şişeleri ve arkada bulunan manavın tezgâhından aldıkları sebzeleri de fırlattığı görüldü.
Gül, temaslarının ardından Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği’nin cemevini ziyaret etti. Cemevinde Dernek Başkan Yardımcısı Celal Karagöz ve yönetim kurulu üyelerince karşılanan Gül, Karagöz’ün “Cemevimize ilk defa ziyarete gelenler mumluğa giderek, kardeşlik, demokrasi ve barış için bir mum yakarlar” sözleri üzerine mumluğa giderek kendi adına mum yakılmasını izledi. Gül, ardından da büyük salondaki semah gösterisini izledi. Semahıh ardından Gül’e cura hediye edildi. Konuşmasında Alevi akademisi kurulmasını ve cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesini talep eden Karagöz, “Sayın Cumhurbaşkanım, sizden buna öncülük etmenizi istiyoruz” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Gül, Tunceli Üniversitesi’nin yeni akademik yılı açılış töreninde açılım konusunda “Terör, bu süreci engelleyen birinci unsurdur. Terör olduğu sürece, devletin askeri, polisi dışında başka kimse benim de gücüm var derse, bunları yapamayız” diye konuştu.

‘Tek bir milletiz’
Tunceli’den Elazığ’a geçen Gül, Vali Muammer Erol’un Akgün Otel’de onuruna verdiği yemeğe katıldı. Gül yemekte ise şunları söyledi:
“Türkiye’nin dört bir yanı da hepimizin. Farklılıkları hep zenginlik unsuru olarak görmemiz lazım. Kendimizi başkasının yerine koymamız lazım. Onun da kendisini bizim yerimize koyması lazım. Bu memlekette tek bir milletiz. Bunun tersini hiç kimse düşünemez. Bu büyük, tek millet içerisinde farklılıklar olabilir, ama hepimiz tek bir milletin parçalarıyız. Türkiye’nin problemlerini de görmezlikten gelmeyeceğiz. Bugün karşılaştığımız bazı büyük meseleler ateş küçükken daha kolay söndürülebilirdi, ama eğer kapının arkasına saklarsınız, halının altına süpürürseniz, o zaman bunların bedeli kendi ülkemize oluyor. Bunları kendi içimizde konuşarak çözeceğiz. Bunları halletmemiz, bitirmemiz gerekir. Yoksa terör örgütü kendi başına mı büyüdü? En müttefik bildiklerimiz, komşularımız bile yardım etti. Eğer birisinde bir zafiyet olursa onu başkaları aleyhinde kullanır. Ama bugün iyi bir noktadayız; bütün dünya anladı ki Türkiye’ye dost olmak kıymetlidir, Türkiye’ye düşman olmak kendisinin aleyhinedir. Onun için bugün artık bu bölgede buna kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Herkese çağrımız; fırsat bu fırsat. Kanunlar müsaade ediyor. Yanlış yola, kandırılmış olan olur, başka bir şekilde gitmiş olan olur. Şimdi bunlar bu işin çıkmaz sokak olduğunu görecek. Başka yolu yok açık söyleyeyim.” (dha, aa)