Tunceli'de üç asker şehit oldu 5 bin kişilik harekât başladı

Tunceli'de PKK pususuyla başlayan çatışmada şehit düşen üç askerin cenazesi memleketlerine yollandı. Çatışma üzerine, 5 bin askerin katıldığı, helikopter destekli operasyon başlatıldı

TUNCELİ - Üç askerin şehit olduğu ve altı PKK'lının öldürüldüğü çatışmaların ardından Tunceli'de 5 bin askerin katıldığı operasyon başlatıldı. Tunceli merkez, Ovacık, Hozat ve Çemişkezek dörtgenindeki operasyona helikopterler de havadan destek sağlıyor.
Tunceli'nin Hozat ilçesinde önceki gece saldırı düzenleyen PKK'lılar bir eri yaraladı. Saldırının ardından bölgede operasyon başlatıldı. PKK'lıların bölgeye döşediği uzaktan kumandalı mayını patlatması sonucu beş asker daha yaralandı.
Operasyon devam ederken güvenlik güçleri, Ovacık'ta PKK'lılarla sıcak temas sağladı. Çatışmada, Astsubay Üst Çavuş Fatih Çarman, komando erler Mehmet Kıl ve Murat Çökmez şehit olurken, bir er yaralandı.
Yine ABD silahları
Bölgede, sekiz PKK'lının cesedi bulunurken beş Kalaşnikof, iki M-16 tüfek, çok miktarda patlayıcı ve mühimmat ele geçirildi. Yetkililer, PKK'nın Amerikan yapımı M-16'ları sadece üst düzey sorumlularına verdiğine dikkat çektil. Bu arada ocak-temmuz döneminde 126 PKK'lının öldürüldüğü, 103'ünün yakalandığı, 68'inin de güvenlik güçlerine teslim olduğu açıklandı.
Şehit haberlerini alan ailelerse yıkıldı. Kastamonu'nun Tosya ilçesine bağlı Kilkuyu Köyü'nde 22 yaşındaki er Murat Çökmez dün akşam toprağa verildi. Ailenin üç çocuğundan biri olan Mehmet Kıl'ın şehit olduğu haberi Osmaniye'nin Düziçi ilçesindeki baba evine ateş gibi düştü. Düziçi böylece 31. şehidini vermiş oldu. Operasyon öncesi evini arayıp, ailesiyle görüşen ve "Terhis oluyorum. Kurban kesin" diyen oğlunun şehit olduğu haberiyle yıkılan anne Ayşe Kıl şöyle konuştu: "Terhisine 12 gün kalmıştı. Kurban kesmeye hazırlanırken, şehit haberi geldi. Teröristler besleniyor. Başbakan'ı kınıyorum."
25 yaşındaki Jandarma Üstçavuş Fatih Çarman'ın Konya Doğanhisar'da yaşayan annesi Rukiye Çarman, "Oğlum operasyona çıkarken beni aradı, rüyasında şehit olduğunu gördüğünü söyledi. Benimle helalleşti. Sonra da şehit haberi geldi" dedi. Kıl ve Çarman'ın cenazesi bugün toprağa verilecek. (dha, aa)