Tunceli'de 'X'e hala izin yok

Tunceli'de 'X'e hala izin yok
Tunceli'de 'X'e hala izin yok
Demokrasi paketi sonrası köylerinin adını Xeceriye olarak değiştiren Tuncelili köylülere bakanlıktan itiraz geldi.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıkladığı ‘demokratikleşme paketi’nin içindeki Q, X ve W harflerinin kullanımına ilişkin düzenlemeye karşın İçişleri Bakanlığı’ndan, Tunceli’ye bağlı Güdeç köyüne eski ismi olan ‘Xeceriye’nin verilmesine itiraz geldi.

Bakanlık, köylülerin başvurusu üzerine bu yılın mart ayında verilen iznin ‘Xeceriye’ değil ‘Haceri’ ismi için olduğunu bildirirken, gerekçe olarak da Türkçe alfabede ‘X’ harfinin bulunmamasını gösterdi.

Türk Ceza Kanunu’nda (TCK), Q, X ve W harflerinin kullanılmasından kaynaklı yer alan cezai müeyyidelerin kaldırılmasına ilişkin düzenleme üzerine Tunceli’nin Güdeç köylüleri harekete geçerek, dün köylerinin isimlerini eskisiyle değiştirdi.

Köylüler, dün köylerinin girişine eski isim olan ‘Xeceriye’ tabelasını astı. Böylelikle bir köye ilk kez eski adı resmi olarak verilmiş oldu. ‘Güdeç-Xeceriye’ değişikliği dün gün boyu basın yayın kuruluşlarının internet sayfalarından duyurulurken, akşam saatlerinde İçişleri Bakanlığı’ndan kafaları karıştıran sürpriz bir açıklama geldi.

Bakanlık, Güdeç köyü sakinlerinin Tunceli Valiliği’ne başvurusu üzerine köyün isminin değiştirilmesine 11 Mart 2013 tarihinde Bakanlık onayı verildiğini ancak ismin ‘Xeceriye’ değil ‘Haceri’ olarak değiştirilmesinin onaylandığını bildirdi.