Tunceli'de 'X'e hala izin yok

Tunceli'de 'X'e hala izin yok
Tunceli'de 'X'e hala izin yok
Demokrasi paketi sonrası köylerinin adını Xeceriye olarak değiştiren Tuncelili köylülere bakanlıktan itiraz geldi.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıkladığı ‘demokratikleşme paketi’nin içindeki Q, X ve W harflerinin kullanımına ilişkin düzenlemeye karşın İçişleri Bakanlığı’ndan, Tunceli’ye bağlı Güdeç köyüne eski ismi olan ‘Xeceriye’nin verilmesine itiraz geldi.

Bakanlık, köylülerin başvurusu üzerine bu yılın mart ayında verilen iznin ‘Xeceriye’ değil ‘Haceri’ ismi için olduğunu bildirirken, gerekçe olarak da Türkçe alfabede ‘X’ harfinin bulunmamasını gösterdi.

Türk Ceza Kanunu’nda (TCK), Q, X ve W harflerinin kullanılmasından kaynaklı yer alan cezai müeyyidelerin kaldırılmasına ilişkin düzenleme üzerine Tunceli’nin Güdeç köylüleri harekete geçerek, dün köylerinin isimlerini eskisiyle değiştirdi.

Köylüler, dün köylerinin girişine eski isim olan ‘Xeceriye’ tabelasını astı. Böylelikle bir köye ilk kez eski adı resmi olarak verilmiş oldu. ‘Güdeç-Xeceriye’ değişikliği dün gün boyu basın yayın kuruluşlarının internet sayfalarından duyurulurken, akşam saatlerinde İçişleri Bakanlığı’ndan kafaları karıştıran sürpriz bir açıklama geldi.

Bakanlık, Güdeç köyü sakinlerinin Tunceli Valiliği’ne başvurusu üzerine köyün isminin değiştirilmesine 11 Mart 2013 tarihinde Bakanlık onayı verildiğini ancak ismin ‘Xeceriye’ değil ‘Haceri’ olarak değiştirilmesinin onaylandığını bildirdi.


  http://www.radikal.com.tr/115496011549605

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - k-a-o-s

  gerçekten "Xeceriye" diye yazıldığında ülkenin bölüneceğini düşünen kaldı mı ya...dünyanın öküzün boynuzu üzerinde durduğuna inanmak gibi bence...

  anadillerinde yazmak en doğal hakları - anlaşılmak

  Neden kimse anlamak istemiyor insanların doğdukları köylerinin ismini kendi anadillerinde yazmaları telafuz etmesi en doğal haklarıdır. Yasalarımız İngilizce ve diğer batı dillerine izin veriyor kimi yerler sermayenin bir numaralı uzantısı olmuş bodruma izmire çanakkaleye istanbula antalyaya gidin bakın her taraf yabancı hayranı olmuş. Türkçeyi sadece kendi isimlerinde görebilirsiniz dükkân market yer isimleri vb hep yabancı Türkçe olmayan X,W Q ğırla gidiyor. Onlara neden müdahale edilmiyor hem de milletin en yoğun olduğu herkesin gözü önünde.Anadillerin çok oluşu bir ülkenin kültürel zenginliğinin göstergesidir.Devlet bu farklılığı korumak için elinden gelen tüm çabayı sarf eder o bölgeleri özel statüye alır tabir yerindeyse gözü gibi bakar.resmi dilimiz türkçe buna kimse karşı çıkamaz ancak anadoluda yaşayan diğer halkların kültürel değerlerini koruduğumuz sürece medeniyetler seviyesine o derece yakın oluruz.Bir ülkenin temel taşlarından biri kültürel değerdeki farklılıklardır. bu durum 1000 yıllık geçmişi bulunanan Anadoluda kullanılmış ancak yok olmaya ramak kalmış tüm anadiller için geçerlidir kesinlikle bu ülkemiz için ayrımcılık değil birlikteliktir.

  pakette ne çıktı? - ismet65

  hani eski köy isimleri tekrar geri almak ve harfler pakette vardı? Sözde verilen hakların, işlevsiz kalması için, her türlü kanuni zorlukları çıkardılar ve çıkarıyorlar.

  Devlet... - Arjinn

  Devletin işi budur,ananın ak sütü kadar helal olan hakkını önce gasp eder sonra teslim ederken bile burnundan getirir.Varoluş sebebi budur.Halbuki yazsan da yazmasan da halkın dilinde,beyninde oranın adı Xeceriye dir.

  SİSTEM DİRENİYOR - pispor

  Kargadan başka kuş tanımam şimdi hadi diyelim ki adları verildi ne oldu tabela yasağı kalktı peki o isim benim doğduğum o köyün eski ismi Nüfus kayıtlarıma geçecek mi hayır peki biz şimdi buna yasak kalktı diyebilirmiyiz diyorsak biz iki yüzlü riyakar hain ahmak olamazmıyız biz şunu çok iyi biliyoruz ki bu harfler anayasal güvenceye alınması gerekir o anayasada da bu harflerin eğer birlikte yaşayacaksak ilk okuma kitaplarına alınıp kürtçe anadilde eğitiminde önü açılmalı yoksa böyle rezil rüsva oluruz