Tunceli'de yıkım kararına tepki

Tunceli'de yıkım kararına tepki
Tunceli'de yıkım kararına tepki
Munzur ve Pülümür çaylarının birleştiği noktada yer alan ve Aleviler için kutsal kabul edilen, içerisinde yüzlerce ağaç, yeşil alan bulunan 16 bin 500 metrekarelik Gola Çetu Parkı için, baraj gölü sahasında kaldığı gerekçesiyle mahkeme yıkım kararı verdi. Tunceli Belediyesi de 2 milyon 200 bin lira para cezasına çarptırıldı

TUNCELİ - Tunceli'deki Munzur Çayı üzerinde kurulan ve yapımına 1994 yılında başlanan Uzunçayır Baraj ve Hidroelektrik Santrali'nin tamamlanmasıyla 2010 yılında su tutulmaya başlandı. Ancak Tunceli girişinde bulunan Aleviler için kutsal sayılan bataklık halindeki Gola Çetu Parkı da barajın su tutma sahası içinde kaldığı ortaya çıktı. Tepkiler üzerine 2011 yılında Tunceli Valiliği'nin girişimiyle Tunceli Belediyesi bu alanın su tutma sahasının üstünde kalması için dolgu çalışması yaptı ve burayı park haline getirdi. Barajı yapan firmanın da desteğiyle aynı yılın sonunda park tamamlandı.
Su tutma işlemi tamamlanıp baraj elektrik üretmeye başlarken, DSİ geçen yıl parkın bulunduğu bölgenin baraj gölü sahası içinde kaldığı belirterek mahkemeye başvurdu. Asliye Hukuk Mahkemesi geçen 25 Şubat'ta parkın kaldırılmasına karar verdi, belediyeyi de para cezasına mahkum etti. Mahkemenin gerekçeli kararı geçen hafta belediyeye tebliğ edildi.


BELEDİYE BAŞKANI: HALK YIKIMA İZİN VERMEZ
Tunceli Belediye Başkanı BDP 'li Edibe Şahin mahkemenin kararını eleştirirken, içerisinde Alevilerin kutsal mekanı bulunan bu parkın yıkılmasına Tunceli halkının asla izin vermeyeceğini söyledi. Yıkım kararına karşı Yargıtay'da itirazda bulunduklarını belirten Başkan Şahin, kararın değişmemesi durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideceklerini ifade etti.
Bölgenin en büyük parkının yıkılması kararına çok şaşırdıklarını ve yıkım kararı ile birlikte belediyeye 2 milyon 200 bin lira para cezasının verildiğini dile getiren Başkan Şahin, şunları söyledi:
"Gola Çetu Parkı, hem Dersimlilerin, hem de bütün Alevilerin kutsal saydığı en önemli mekanlardan biridir. Halk arasında burası Jara Gola Çetu ismi olarak anılıyor ve buradaki kutsal ziyaretin ismini bu parka da verdik. Dersim bölgesinde yapılan ve yapımı devam eden birçok HES nedeniyle birçok kutsal mekanımız sular altında kalıyor. Uzunçayır Barajı yapıldıktan sonra ve su tutulmadan Dersimli kadınlar Jara Gola Çetu ziyaretinin sular altında kalmaması için çok çaba gösterdi ve bizden talepte bulundular. Biz de ziyaretin sular altında kalmaması için bu parkı yaparak kutsal alanın sular altında kalmamasını sağladık. Bu alan çok kötü bir durumdaydı ve biz belediye olarak yasaların bize verdiği yetkiler doğrultusunda gerekli bütün yerlere başvurarak, buranın belediyemize tahsis edilmesini istedik. Gerek dönemin Tunceli Valisi, gerekse HES inşaatını yapan firma, bu konuda bize çok yardımcı oldu. Bizler de bu parkı yaptık. Sonra hiç anlamadığımız bir şekilde DSİ Genel Müdürlüğü bu alanın yıkılması için dava açtı ve mahkeme de yıkım kararı ile birlikte belediyemize 2 milyon lira para cezası verdi." (dha/Ferit DEMİR)


  http://www.radikal.com.tr/1138666113866610

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tayyip sana DERSIMI YEDIRMEYECEGIZ! - Ariyan

  yerel özerk yönetimler denildimi bölünme paranoyasını yaşayanlar anlamıyorlar işte, tamda bu konularda yerel yönetimlerin halkın neyi nasıl yapmak istedigine karar vermesi için kaçınılmaz olduğu görülüyor.tabi birde türk devletinin tarihten gelen dersim düşmanlığı, o bir türlü bitiremedigi, bütün asimile yollarını denemesine rağmen dersimliye boyun egdiremedigi için yanıp köz olan beyin ve kalpleri hırçına dönmüş durumda. tayyip sen nekadar hırçınlaşırsan hırçınlaş sana DERSIMI YEDIRMEYECEGIZ!

  Böyle Giderse - yubulut

  Böyle giderse Dersimin Başı dertten kurtulmayacak. Tek çare kople din değiştirmeleri, gibi geliyor bana. Sünni olsunlar kurtulsunlar...

  Cami'de içki veya Kizilbaslarin Yok edilen Kutsal Mekanlari - Sey Hese

  Radikal'de iki haber ayni anda yayinlaniyor. Bir tarafanda Camiye siginan göstericiler ve onlari Camide içki içti diye suçlayan devletin basi.. Ayni zaman da Dersim'de mahkeme-adalet adina sessizce yikilan yüzyillardir bagli oldugumuz kutsal ziyaretlerimiz. Islam dininde Cami'nin kadar önemli oldugunu Camiye siginan gençlere suçlayarak ve bunu toplumsal bir mesele haline getirerek verdiginiz önemi gösteriyorsunuz. Bir bira sisesi(!) için herkesi ayaga kaldira biliyorsunuz. Ya birileri bu Camileriniz yok etmeye kalkarsa ne yaparsiniz! Ziyaretlerimiz en az sizin camileriniz kadar kutsal Dersim Halki için, onyillardir asker postali altinda çignemedikleri toprak kalmadi. Köylerimizi defalarca bosaltilar, giris yasagi koydular, yaktilar, yiktilar..Kalarak direnen yaslilarimiza 'ekonamik amborgo' uyguladilar. Tunceli savcilari nami deger Yesil'i TIKKO'cu, TKP/ML ci diye ararken, askerler insanlari PKK'ci diye infaz ettiler.. PKK'lilar insnlari 'Devlet' yanlisi diye infaz ettiler. TIKKO'cular kulak keserek, iskence yaparak Dersim'de savas yapiyoruz diyorlardi. Dersim organize terörle bosaltildi.. Barajlar, madenler böyle gerçeklesti.. Yoksa Dersimli kutsal mekanlarinin sular altina gömülmesine nasil müsaade edecekti!! Ne olacak simdik? Bir tarafta Cami'de içki içti diye suçlanan gençler, bir yanda Dersim'de yok edilen Kutsal mekanlarimiz.. Türkiye ne kadar kötüsün!!

  ... - Kara Budun

  günlerce, haftalarca "camide içki içildi, camiye ayakkabıyla girildi" yalanlarını uydurup kafamızı şişirdiler. velev ki bunların hepsi yapıldı, şuraya baksana. hangisi vandallık? hangisi din düşmanlığı? sen kendinden olmayan her inanca, mezhebe bunu müstahak görüyorsan senin zihniyetin hastalıklıdır, lanetlidir.

  kışkırtın - likapa

  kışkırtın, kışkırtın ki belki alevilerle sünnileri çatıştırmayı başarabilirsiniz.nasıl olsa her kışkırtma sonrasında çark ediyor bişey yapmamış gibi hareket ediyorsunuz, olan güzel ülkemin insanlarına oluyor.

  BUNLAR IRKÇI BİR ZİHNİYETTİR - pispor

  camide içki içildi diye günlerce nutuk veren daha belediye başkanı iken alevilerin Karacaahmet cemevini yıkanlar,sivasta insanları alevi oldukları için cuma namazından çıkıp yakan zihniyet kutsal yer mübarek yer diye anlamaz bunlar çıkarları için rant için kazanma hırsı içindeler Ancak eğer kutsal ise alevi halkının bu kutsal yer için birleşip yıkımına dur demeli neye mal olursa olsun

  mahkeme hakimlerine sormazlar mı taksim gezi parkı olsaydı ne karar alırdınız - semi ekrem

  İfade etmek için illaki protest iradelimi olalım bir yeşil alan tutkusu metropol kentte daha duyarlı olunurken maalesef bu duyarlılık doguya hatta dersime kaydıgında birden istenmeden tepki bariz biçimde azalarak seslerin duyulmamasına sebeb olarak hakimlerin verdigi kararlara tesiri olmadıgından kararın biçimi sorgulanmadan istenilen neticeye hükümet akabinde rahat ulaşılmasıdırbu yüzden ey sivil toplum hareketi ve yeşile duyarlı insanlar taksimde gösterdiginiz iradeyi dersimde de gösterin ki kürtler sizi anlasın ve alkışlasın....