Tuncel'in cezasına Yargıtay'dan onama

Tuncel'in cezasına Yargıtay'dan onama
Tuncel'in cezasına Yargıtay'dan onama
9. Ceza Dairesi, HDP Milletvekili Sebahat Tuncel'e 'PKK üyesi olmak'tan verilen 8 yıl 9 ay hapis cezasını onadı. Tuncel, cezaevine girebilir.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği ‘ PKK silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasını onadı. Bu karar önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na, oradan da İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek. Yerel mahkeme de kararın bir örneğini TBMM’ye iletecek. Tuncel’in milletvekilliğinin düşürülüp düşürülmemesiyle ilgili süreç TBMM’de işleyecek.

Tahliye edilmişti
Tuncel, PKK’nın üst düzey yöneticileriyle toplantı yaptıklarına dair ihbar doğrultusunda, 5 Kasım 2006’da gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Tuncel, 27 Temmuz 2007’deki genel seçimlerde, İstanbul 3. Bölge’den bağımsız milletvekili seçilmiş ve yargılandığı bu dava kapsamında tutuklu bulunduğu Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi’nden 24 Temmuz 2007’de tahliye edilmişti. Süren yargılamada İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Eylül 2012’deki son duruşmasında Tuncel’i, ‘PKK silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 8 yıl 9 ay hapse çarptırmıştı.

Siyasi bir karar
Tuncel, kararla ilgili şunları söyledi: “Bu, hukuki değil siyasi bir karardır. Bu saatten sonra yapacak bir şey yok. Yargı siyasi bir karar vererek siyasetin önünü kapatmıştır. Bu tür kararlarla Türkiye ’de sıkıntıdan başka bir şey çıkmaz. Biz mücadeleye devam edeceğiz. Top, parlamentodadır, isterse çözebilir. Ama bu kararlarla çözümsüzlük siyaseti devreye sokulmuştur. Biz demokratik siyasi mücadele yapmaya devam edeceğiz.”

‘Karar TBMM’de okunduğu zaman vekillik düşer’
Avukat Turgut Kazan kararı Radikal’e şöyle yorumladı: “Anayasa’ya göre mahkeme kesinleşmiş kararını meclise yolladıktan sonra Meclis Başkanı da kararı Meclis’te okur, sonra da vekillik düşer. Eğer karar Meclis’te okunursa Tuncel’in vekilliği düşürüleceği için dokunulmazlığı da biter. Bu durumda Tuncel’e cezaevi yolu görünür. Fakat ben kararın Meclis’te okunacağına inanmıyorum. Zaten seçimlere çok az bir süre kaldığı için tahminimce Meclis Başkanı kararı okumayacak. Ancak karar okunmazsa bile kesinleşmiş hükmü olduğu için Tuncel bir daha milletvekili adayı olamayacak.”

HDP: Karar meşru değil
HDP Merkez Yürütme Kurulu da yazılı bir açıklama yaparak kararı protesto etti. Açıklamada “Bu karar aynı zamanda Kürt sorununda ‘çözüm ve barış’ mücadelesine vurulan bir darbedir. Sessiz kalmayacağız. Bu kararı meşru kabul etmiyoruz.” denildi.