'Tunceli'nin üçte biri mitinge gelecek'

Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Baraj ve hidroelektrik santralların tarihlerini ve kültürlerini sular altında bırakacağını söyleyen Tunceliler, cumartesi günü büyük bir miting yapacak. Bölgeye altı baraj ve sekiz hedroelektrik santral kurulmak isteniyor.
Munzur Deresi’nin de içinde yer aldığı milli parkın 43’ü Munzur Vadisi’ne, 227’si de Türkiye’ye özgü endemik türe ev sahipliği yaptığını belirten Tunceli Dernekler Federasyonu Başkanı Özkan Tacar, “Daha ucuz ve temiz enerji üretmek mümkünken, çevre tahrip edilerek buraya baraj yapmaya çalışıyorlar” dedi. Tunceli’nin üçte birinin bu mitinge gelmesini planladıklarını söyleyen Tacar, “Mitingde hükümete sesleneceğiz. Munzur’umdan elini çek diyeceğiz. Karadeniz, Hasankeyf ve Bergama çevrecileri de mitingi destekliyor. “Çevre için düzenlenen en büyük mitinglerden biri olmasını bekliyoruz” dedi. 
Bölgedeki baraj projeleri 1960’ yılında ortaya çıktı. 1998 yılında yapım kararı alındı. Uzunçayır Barajı’nın inşası tamamlandı ve su tutmaya başladı. Mercan hidroelektrik santralı yapım aşamasında. Konu AİHM’e taşındı. Konaktepe Barajı ve HES’leri inşaatı 125 milyon dolara ABD, Avusturya ve Türk firmalarının oluşturduğu konsorsiyuma verildi.