Tuncer Kılınç: Rövanş alınıyor sanki

Tuncer Kılınç: Rövanş alınıyor sanki
Tuncer Kılınç: Rövanş alınıyor sanki

Kılınç: TSK?nın onuruyla oynanıyor.

ANKARA - Ergenekon soruşturması kapsamında gözal-tına alınıp serbest bırakılan eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç, “1960’ta ihtilal yaşamışız, 12 Eylül süreci, 28 Şubat süreci. Bu süreçlerde kendilerini mağdur hissedenler bugün rövanş alıyor sanki” dedi.
Emekli Orgeneral Kılınç, dün akşam Star Anahaber’de Uğur Dündar’ın sorularını yanıtladı. “Görev yaptığım son iki yılda Türkiye’de üretilen tüm istihbaratın başında idim” diyen  Kılınç, özetle şunları söyledi:

MİT iletmemiş: Ben görev süremde hiçbir zaman Ergenekon olayından haberdar olmadım.  Demek böyle bir örgüt varmış ama bizim haberimiz yokmuş. Ben 2001-2003 yılı arasında Genel Sekreter olarak görev yaptım. Herhalde Emniyet ve MİT bu bilgileri MGK’ya iletmemiş demek ki. Ancak bir gerçek var, birimler zamanla bilgi kaçırabilirler, geçmişte yaşanmıştır. 

TSK’nın onuru ile oynanıyor: Ben doğrudan doğruya bir suçlama ile karşılaşmadım. Bu seviyeye gelmiş insanların ne yargıdan kaçma, ne de sorgudan azade olma lüksü vardır. Yargı herkese lazımdır. Yargıda hakkınızda bir isnat varsa ondan kurtulmanın yolu yargının karşısına çıkmaktır. Bugün Türkiye’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin onuru ile oynanıyor, onun güvenilirliği ile uğraşılıyor.

Yeni bir süreç yaşanıyor: 1960’ta ihtilal yaşamışız, 12 Eylül süreci, 28 Şubat süreci yaşandı. Bu süreçlerde kendilerini mağdur hissedenler bugün rövanş alıyor sanki.   

Susurluk’la bağdaştırmıyorum: Ben Ergenekon ile Susurluk’u bağdaştıramıyorum. Olayın içeriğine baktığımızda, doğrudan doğruya Emniyet teşkilatı ve MİT’in kendi içinde bu sorunlar yaşanmıştır. Jandarma dahil oldu ise, bu yine İçişişleri Bakanlığı’nı ilgilendirir.

1 numara: Atatürkçü Düşünce Derneklerine para aktardığım ve bu yüzden 1 numara, olduğum ileri sürüldü. Benim yurtdışında ülkemin menfaatleri için çalışan dernekleri desteklemek gibi bir yetkim vardı. Ben de o kurumlara elçiler kanalı ile destekte bulundum. (Radikal)