Tuncer Kılınç'ın DSP'nin başına geçmek istemesi delil

Tuncer Kılınç'ın DSP'nin başına geçmek istemesi delil
Tuncer Kılınç'ın DSP'nin başına geçmek istemesi delil
Eski MGK Genel Sekreteri Kılınç 'ın DSP'nin başına geçmek istediği ve bunun örgütün partileri yönlendirme faaliyeti olduğu öne sürülüyorEski MGK Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç da iddianamede sanıklar arasında yer aldı. Kılınç’ın birinci ve ikinci Ergenekon davası sanıkları Doğu Perinçek, Ergün Poyraz, Güler Kömürcü, Hurşit Tolon, Kemal Alemdaroğlu, Sinan Aygün, Şener Eruygur, Turhan Çömez, Ufuk Büyükçelebi, Sevgi Erenerol, Zekeriya Öztürk ve Mustafa Balbay’la doğrudan telefon irtibatının olduğu belirtiliyor. Kılınç’a emekli olduktan sonra Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanlığı’nın (ADD) teklif edildiği belirtilerek, “Cumhuriyet Çalışma Grubu faaliyetleri içinde alınan karar gereği ADD’lerin başına emekli bir generalin getirilmesi kararının alınmasına müteakip kendisine bu görevin teklif edilmesi örgütsel konumunu ortaya koyduğu anlaşılmaktadır” deniliyor.
İddianamede Kılınç’la ilgili bazı deliller şöyle: “Turan Çömez’den elde edilen verilerdeki listelerde adı geçiyor. İşçi Partisi’nde elde edilen CD’lerde ‘Avrasya ittifakı içinde milli devletimizi yeniden yapılandırmayı cesaretle savunan E. Org. Şener ERUYGUR ve E. Org. Tuncer KILINÇ’a karşı yürütülen psikolojik savaş harekâtları’ şeklinde ismi geçiyor. Ergün Poyraz’ın koruma notlarında Tuncer Kılınç’la MGK’da zaman zaman görüştüğü belirtiliyor.”

‘Poyraz’a bilgi ulaştırdı’
İddianamede Poyraz’da ele geçirilen birçok gizli bilginin Kılınç tarafından kendisine ulaştırıldığı iddia ediliyor. İddianameye göre eski DSP milletvekili ve eski Başbakan Bülent Ecevit’in koruması Recai Birgün ifadesinde 2004 yıllarında Kılınç’ın Oran’daki konuta gelip bizzat kendilerinin temiz, sağdan ve soldan oy alabilecek bir partiye ihtiyaç duyduklarını, askerler olarak DSP’nin yönetiminin kendilerinin oluşturduğu bir gruba devredilmesini istediklerini söylüyor. Ecevit’se siyaset yapmak isteyenin partilere gelip üye olabileceğini anlatıyor. İddianamede bu durum “.. emekli orgeneral olmasına rağmen emekliliğine müteakip hemen siyasi oluşumun başına geçmek istemesi Ergenekon silahlı terör örgütünün siyasi partileri yönlendirme amaçlarına matuf faaliyette bulunduğunu göstermektedir” deniliyor.
İddianamede Levent Ersöz’le gazeteci Tuncay Özkan arasındaki bir görüşmede Özkan’ın “Jandarma komutanımızın devreye girmesi, bu adamın da bugüne kadar aldığı örneğin Kılınç’tan aldığı bir destek var” sözlerine yer verilerek, “Kılınç’ın makamını hiçe sayarak o tarihlerde Genelkurmay Başkanı olan Özkök aleyhine yıpratıcı yayınlar yapan tutuklu sanık Ahmet Tuncay Özkan’a açıkça destek olması CÇG tarafından başlatılan darbe faaliyetleri öncesinde dezenformasyon ve yıpratma çalışmalarına iştirak ettiğini göstermektedir” deniliyor.(Radikal)