Tünel'de önce çekiç sonra karar!

Londra Ve New York'tan sonra dünyanın en eski üçüncü metrosu Tünel'de önce çiniler söküldü, şimdi de "Acaba bu yaptığımız doğru muydu" diye karar verilecek.

İSTANBUL - Londra Ve New York'tan sonra dünyanın en eski üçüncü metrosu Tünel'de önce çiniler söküldü, şimdi de "Acaba bu yaptığımız doğru muydu" diye karar verilecek.
İETT, 1875'ten beri Karaköy'le Beyoğlu arasında işleyen Tünel'de geçen ay depreme karşı bir rehabilitasyon çalışması başlatmıştı. Çalışmalar sırasında çinilerin yüzde 25'inin söküldüğünü fark eden bölge sakinleri durumu Anıtlar Kurulu'na şikâyet etti. Vatandaşlar gelişigüzel sökülen çinilere zarar verildiğini söyledi.
İETT yetkilileriyse, "Restorasyondan önce çinilerin tarihi bir değer taşıyıp taşımadığına dair Kurul'a başvurduk" diye kendilerini savundu, "Kurul başta çinilerin tarihi değer taşımadığını söyledi, ama sonra gelen şikâyetler üzerine çinileri incelemeye aldı." İETT'den alınan bilgiye göre 'itinalı biçimde söküyüp' şu anda depolarda bekletilen çinilere ne olacağı konusunda Anıtlar Kurulu'nun kararı doğrultusunda karar verilecek. Kurul 'Tarihi değerleri var' derse, çiniler tekrar eski yerlerine yerleştirilecek. Aksi yönde karar verirse çinilerin yerine yenileri takılacak. Anıtlar Kurulu kararı nedeniyle, İstanbul'da toplutaşımanın yüzde 1.7'lik kısmını üstlenen Tünel'de çalışmalar 10 gündür durdu.