Tüp bebeğe yeni düzen

Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle bugüne kadar embriyon transferindeki yasal boşluklar da dolduruldu.

ANKARA/İSTANBUL - Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle bugüne kadar embriyon transferindeki yasal boşluklar da dolduruldu. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, 70'e yakın kamu ve özel merkezi ilgilendiren yönetmeliğin bazı hükümleri ile Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Bülent Tıraş'ın yaptığı değerlendirme şöyle:
'Türkiye'deki sınır makul'

 • Yardımcı üreme tekniklerinin uygulandığı merkezlerde üçten fazla embriyon transfer edilmemesi esas olacak. Yaş faktörü, embriyon kalitesi ve benzeri tıbbi zorunluluk hallerinde üçten fazla embriyon transfer edilmesi durumunda uygulamayı yapan tabip gerekçesini belgelendirmek zorunda. Üreme hücreleri ve gonad dokuları (erkeklerde testis, sperm; kadınlarda yumurtalık) saklanamayacak. Ancak tıbbi zorunluluk hallerinde üreme hücreleri ve gonad dokuları saklanabilecek. Saklanan hücreler ve dokular evlilik dışında kullanılamayacak. Dondurulan üreme hücreleri ve gonad dokuları alınan kişinin isteğine göre imha edilebilecek.
  Yorum: Yerinde karar. Merkezler çoğulukla başarı için birden fazla embriyon transfer ediyor ve çoğul gebelikler yaratıyor. Çoğul gebelikler riskli. Hem gebelik aşamaları riskli, hem de prematüre bebeklere neden oluyor. Çoğul gebeliklerin kişiye, topluma, devlete hem maddi hem manevi maliyeti var. Örneğin İngiltere'de 40 yaşın altında iki embriyonla sınırlandırılmıştır. Türkiye'de getirilen üç rakamı makul. Diyelim ki 42 yaşındaki bir hastanın beş embriyosu var o zaman beşini de almak doğru değil.)
 • Adaylardan fazla embriyon alınması durumunda eşlerden her ikisinin rızası alınarak embriyonlar dondurulmak suretiyle saklanabilecek. Beş yılı geçmemek şartıyla, merkez tarafından tespit edilecek süre içinde her iki eşin rızası alınarak aynı adayda kullanılabilecek. Bu süre sonunda veya eşlerden birinin ölümü veya eşlerin birlikte talebi veya boşanmanın sabit olması halinde, bu süreden önce saklanan embriyonlar derhal imha edilecek. Saklama, kullanma ve imha bilgileri bakanlığa bildirilecek.
  Yorum: Gonad dokusu ve üreme hücreleri saklanamayacak. Yönetmelikte tıbbi zorunluluklar dışında şartı koşulmuş. Yani zorunlu haller söz konusu olduğunda saklanabilecek. Diyelim ki erkek bir hasta kanser. Kemoterapi tedavisi görecek ancak bu tedavi spermleri öldürüyor. Burada şart uygulanmayacak. Kadında yumurtalık dokusu saklanamıyor, saklansa da kullanılamıyor.
  Çalışmalar 'deneysel'
  Bu yöndeki çalışmalar henüz deneysel. Yönetmelik daha çok keyfi dondurmanın önüne geçiyor. Bu tür yönetmelikler tıbbi gelişmelerle birlikte yenilenir, değiştirilir. Diyelim ki; bir kadın kariyer yapacak veya geç evlenecek yumurtalık dokusunu saklamak istiyor. İleride bu mümkün olabilir. Gonad dokuları saklanamadığı ve başka kişiler için kullanılamadığından şu anda yurtdışına bu nedenle giden çok sayıda hasta da var. Gelişmelerle buna da gerek kalmayabilir ileride. Ancak yönetmelik genel hatlarıyla olumlu.
  (Radikal/aa)


  • http://www.radikal.com.tr/7515317515310

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.