Tüp bebek caizdir ama...

Diyanet açıklaması: Evli çiftler normal yollarla bebek sahibi olamazsa, tüp bebek yapmalarında bir sakınca yok. Ama yumurta veya sperm başkasınınsa bu zina demektir, caiz değildir.

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerine göre, kadınla erkek evli ise ve normal yollarla bebek sahibi olamıyorlarsa, tüp bebek yapmalarında İslami açıdan hiçbir sakınca yok. Ama spermin başka bir erkekten olması, zina unsurları taşıyor.
Devletin, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olan ve normal yollarla bebek sahibi olamayan kişilerin tüp bebek masraflarını üç denemeye kadar karşılayacağı konusunun gündeme gelmesinin ardından, Diyanet'in konuya ilişkin görüşü de merak uyandırdı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu yetkilileri, kadın veya erkekteki bir kusur sonucu doğal ilişkiyle gebeliğin gerçekleşmesinin mümkün olmadığı durumda, tüp bebek yapmakta İslam dini açısından bir sakınca bulunmadığını açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığı' na göre tüp bebek uygulamasının caiz olabilmesi için gereken koşullar şöyle:
Nasıl olursa caizdir?

 • Döllendirilecek yumurta ve spermin her ikisi de nikâhlı eşlere ait olacak. Yani bunlardan herhangi biri yabancıya ait olmayacak.
 • Döllenen yumurta, başka bir kadının rahminde değil, kendi rahminde (yumurtanın sahibi olan eşin) gelişecek. Bu işlemin, gerek anne ve babanın, gerek doğacak çocuğun maddi, ruhi ve akli sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisinin olmayacağı tıbben bilinecek.
  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görüşüne göre başka bir kadının yumurtası veya kocası dışında yabancı bir erkekten alınan spermle bir kadının gebeliğinin sağlanması, insanlık duygularını rencide etmesi ve zina unsurlarını taşıması nedeniyle caiz değil.


  • http://www.radikal.com.tr/7378697378690

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.