Tüp bebek için sosyal güvenlik

Çocuğu olmayan dar gelirli ailelerin yüksek maliyet nedeniyle başvuramadığı tüp bebek yöntemi, sağlık güvencesi kapsamında. Uygulamanın istismar edilmemesi için önlem: Üç denemeye kadar masraflar devletten.

ANKARA - Dar gelirli ailelere tüp bebek müjdesi... Çocuğu olamayan dar gelirli ailelerin yüksek maliyetleri nedeniyle başvuramadığı tüp bebek yöntemi, sağlık güvencesi kapsamına alındı. Türkiye, literatürde 'zorunlu sağlık sorunu' olarak ifade edilen tüp bebek uygulamasını artık 'tedavisi zorunlu hastalık' olarak kabul ediyor. Maliye Bakanlığı'nın 2005 yılı Bütçe Uygulama Talimatı'nda tüp bebek de sağlık güvencesine alındı. Dar gelirli çiftlerin tüp bebek masrafını devlet karşılayacak.
Talimatnamede, tüp bebek uygulamasının istismar edilmemesi için bazı önlemler de alındı. Tüp bebek sahibi olmak isteyen sosyal güvenlik kapsamındaki çiftler, öncelikle eğitim ve araştırma hastanelerinden tıbbi yönden bebek sahibi olamayacaklarına dair sağlık kurulu raporu alacak. Kurul raporunu alan çiftler, tüp bebek uygulaması yapan devlet ya da özel hastane ve merkezlere başvurabilecek. Tüp bebek sahibi olmak isteyen çiftin masraflarını devlet en fazla üç denemeye kadar ödeyecek.
AKP'li vekil istemişti
Türkiye'de halen 60 merkezde gerçekleştirilen tüp bebek uygulamasından, 2-3 bin doları bulan maliyeti nedeniyle dar gelirliler yararlanamıyor. ABD ve AB ülkelerinde tüp bebek giderleri zorunlu sigorta kapsamında değerlendirilerek karşılanıyor. Türkiye'de ise tüp bebek uygulaması şimdiye kadar estetik operasyon gibi değerlendiriliyor ve zorunlu sağlık sigortası kapsamı dışında tutuluyordu. AKP Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir rapor sunmuş, tüp bebek uygulamasının sosyal güvenlik kapsamına alınmasını istemişti.
Yılda 23 bin deneme
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, Türkiye'de yaklaşık 1.5 milyon kişinin çocuk sahibi olacak çağda bulunduğunu, ancak bu kişilerin yüzde 10'unun kısırlık problemi çektiğini belirtti. Prof. Dr. Şatıroğlu, Türkiye'de yılda 150 bin civarında tüp bebek uygulamasının yapılması gerektiğini, ama bunun şimdilik sadece 23 binde kaldığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7360897360890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.