Tüp sağlık verecek

Çocuksuz aileler için Türkiye'de ilk kez 1987'de uygulanan tüp bebek yönteminde bugün yeni kapılar aralanıyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Çocuksuz aileler için Türkiye'de ilk kez 1987'de uygulanan tüp bebek yönteminde bugün yeni kapılar aralanıyor. Uygulandığı ilk dönemlerde ailelerin tereddütle yaklaştığı yöntem, bugün 'daha sağlıklı bir nesil' için tıbbın sınırlarını zorluyor. Ayda 25, yılda 300 aileyi tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi yapan Gazi Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Tıraş, "Tüp bebek sayesinde yakında genetik hastalıkların sonraki kuşaklara aktarılması da önlenecek. Çocuksuz ailelerin bu yönteme endişeyle yaklaşmamaları gerekiyor. Daha sağlıklı bir nesil bizi bekliyor" dedi.
Çocuk sahipleri memnun
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde
iki yıl önce kurulan Tüp Bebek Merkezi'nde, hasta tedavi etmenin yanı sıra 'derin' laboratuvar çalışmalarını da yürüten Tıraş, tüp bebek konusunda ailelere 'sevindirici' haberler verdi. Tıraş, 'sperm enjeksiyonu',
'yumurta kabuğunun çatlatılması' ve
'yumurtaların rahim içine yerleştirilmesi' gibi tüp bebek yönteminin temel ilkelerini anlatırken, "Çok kısa bir süre sonra spermin yumurtaya enjekte edilmesi sırasında genetik hastalıkların dışlanması da söz konusu olacak. Çalışmalar öyle ilerledi ki, artık biz sperm ve yumurtayı istediğimiz özellikleri taşıyacak şekilde bir araya getirmeyi başaracağız" diye konuştu.
'Herkes yararlansın'
Çocuksuz ailelerin toplumdaki oranının bugün yüzde 15'i bulduğunu belirten Tıraş, bu ailelerin 'çekinmeden' tüp bebek yöntemine başvurabileceğini söyledi. Tıraş, tüp bebek uygulamasından önce çiftlerin bu yönteme uygun olup olmadıkları konusunda testlerden geçirildiğini anlatırken de, "Tüp bebek uygulamasında başarı oranı yüzde 50'yi geçiyor. Ve aileler çocuk sahibi olduklarında
bu uygulamadan herkesin yararlanmasını istiyor" dedi.
Psikolojik destek
Tüp bebek uygulamasıyla birlikte ailelere psikolojik destek verecek terapilere de başladıklarına dikkat çeken Tıraş şöyle konuştu: "Ailelerde, özellikle de hanımlarda 'Ne zaman bebeğimiz olacak, hamile kalacak mıyım, kendime nasıl bakmalıyım' sorularıyla birlikte başlayan her türlü endişe, özel doktorlarımız aracılığıyla gideriliyor. Ve çocuksuz aileler için rahat bir tüp bebek bekleme dönemi başlıyor."
Tüp bebek
Tüp bebek yöntemi kadının tüplerinde tıkanıklık olması ya da erkeğin dölleme yeteneğinde ileri derecede azalma olması durumunda sıklıkla uygulanıyor. Bu yöntem ile tedavide döllenme vücut dışında gerçekleşiyor. Sperm ve yumurta laboratuvarda bir araya getiriliyor döllenme gerçekleştikten sonra bir tüp yardımıyla rahime doğru veriliyor.