Tüpgaz mağduru 200 milyar alacak

İzmir'in Buca ilçesinde dokuz yıl önce şofbene bağlı tüpgazın patlaması sonucu eşi ve altı yaşındaki kızını kaybeden İmdat Mutlu, açtığı tazminat davasını kazandı.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - İzmir'in Buca ilçesinde dokuz yıl önce şofbene bağlı tüpgazın patlaması sonucu eşi ve altı yaşındaki kızını kaybeden İmdat Mutlu, açtığı tazminat davasını kazandı. Mahkeme, tüpgazın dedantörünü üreten firmanın 44.5 milyar lira ödemesine hükmetti. Tazminat, faizleri ile yaklaşık 200 milyar lirayı bulacak.
Ağustos 1995'te iki çocuk annesi Güler Mutlu, kızı Mehtap'ı yıkamak için banyoya girdi. Şofbeni yakmak için kibriti çaktığında, bütangaz tüpünden sızıp banyoda biriken gaz alev alıp patladı. Güler ve Mehtap Mutlu, ağır yanıklar nedeniyle yaşamını yitirdi. Garson İmdat Mutlu ile o tarihte sekiz yaşındaki oğlu Hasan Mutlu, patlama sırasında evde olmadıkları için kurtuldu.
Dedantör imalatçısına dava
44 yaşındaki İmdat Mutlu, kendisi ve şimdi 17 yaşında olan oğlu Hasan Mutlu adına, bütangaz tüpünde kullanılan 'Tunç' marka dedantörü imal eden Yorgo Fotiyadis adına avukatı Mehmet Emin Keleş aracılığıyla 85 milyar liralık maddi ve manevi tazminat davası açtı.
İzmir 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde geçen hafta görülen son duruşmada hâkim Nihat Ayyılmaz, firma sahibi Fotiyadis'in kazada yüzde 50 kusurlu olduğunun olduğuna hükmetti ve İmdat ve Hasan Mutlu'ya toplam 44.5 milyar lira manevi ve maddi tazminat ödemesine karar verdi. Avukat Keleş, tazminatın yasal faizi ile 200 milyar lirayı bulduğunu söyledi.
Yorgo Fotiyadis hakkında İzmir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'tedbirsizlik
ve dikkatsizlik sonucunda ölüme neden olmak' suçundan açılan davanın ise af kapsamına girdiği için ertelendiği öğrenildi.