Tüpgeçit için ilk adım atıldı

İlk kez 1908'de gündeme gelen tüpgeçit düşü gerçek oluyor. Asya ve Avrupa'yı birleştirecek Marmaray Projesi'nin temeli dün Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Gül ve Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Abe tarafından atıldı. Tüpgeçitin 2009'da bitirilmesi hedefleniyor.

İSTANBUL - Asya ve Avrupa yakasını deniz altından tüp tünelle birleştirecek
Marmaray Projesi'nin temeli atıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan "Özlenen, beklenen gün geldi" derken, İstanbullulara yeni sürprizlerinin olduğu müjdesini de verdi.
Marmaray Projesi'nin temeli, dün Üsküdar'da atıldı. Temel atma törenine Başbakan Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve kabinenin yedi üyesi ile milletvekilleri katıldı.
'Japonya'daki gibi olacak'
Törende Erdoğan, Marmaray'ın yüzyılın projesi olduğunu belirterek,
"Medeniyetlerin kesişme noktası olan İstanbul'da iki kıtayı birleştiren Boğaz'ın mangal kaynattığı yerde biz temelimizi atıyoruz. Bu adım, devlet-millet kaynaşmasının en güzel sembolü olacak adımdır. Bu adım, şu andaki iktidarın neye nasıl baktığının göstergesidir" dedi.
Erdoğan, projenin olası depremden etkileneceğine dair iddialara, "Şimdiden dedikodular yapılıyor. Bunlar cehaletin son kalıntılarıdır. Japonya'da depremden geçilmiyor. Onlar ne yapıyorsa, biz de onu yapacağız ve bu eseri İstanbul'a kazandıracağız" sözleriyle tepki gösterdi.
İstanbul kongre merkezi
İstanbullulara "Sürpizlerimiz var" diye seslenen Başbakan, Haydarpaşa Limanı'nın kaldırılacağını ve İstanbul'un uluslararası kongere merkezi haline getirileceğini söyledi.
Bakan Yıldırım ise projenin tamamlanmasının ardından İstanbul'da şu anda yüzde 3 olan raylı sistemin payının yüzde 27'ye ulaşacağını kaydetti.
JBIC: Katkımız sürecek
Projenin finansmanını sağlayan Japon Uluslararası Kredi Kuruluşu (JBIC) Genel Müdürü Iwao Okomoto, 1999'da Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ve ardından gelen Irak Savaşı'na rağmen projeye olan duyarlılıklarını yitirmediklerini söyledi. Projenin yapımı sırasında bazı zorlukların yaşanabileceğine dikkat çeken Okomoto, "Projenin yapımı sırasında azami ölçüde Türk hükümetiyle işbirliğimiz sürecek" dedi.
Taisei Kumagai Yönetim Kurulu Başkanı Hayama ise sorumluluklarının bilincinde olduklarını vurgularken, projenin Türk ekonomisini geliştireceğini söyledi.