Türban kavgası, evden mahkemeye sıçradı

Türban kavgası, evden mahkemeye sıçradı
Türban kavgası, evden mahkemeye sıçradı

Avukat Zübeyde Kamalak h kimin kararını eleştirerek, Adalet Bakanlığı nın konuyla ilgili soruşturma başlatması gerektiğini ifade etti.

Eşinden 'türban tak' baskısı gören N.Z. boşanma davası açtı. N.Z'nin avukatı türbanla duruşmaya girince, hâkim yargılama yapmadan duruşmayı erteledi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Çalışabilmek için başını açan N.Z., eşinden ‘kapan’ baskısı görünce boşanma davası açtı. N.Z’yi türbanlı avukat savunmak isteyince de mahkemede türban krizi çıktı. Hâkim, yargılama yapmadan duruşmayı erteledi.
Türban takması için eşinden baskı ve şiddet gördüğünü söyleyen N.Z. ile kocası karşılıklı olarak Ankara 2. Aile Mahkemesi’ne boşanma davası açtı. Aile içinde başlayan türban kavgası, avukat da türbanlı duruşmaya girince mahkemeye yansıdı. Avukatın türbanı nedeniyle dava ertelenince çift boşanamadı.
Ankara’da yaşayan A.Z. ile N.Z. 13 yıl önce evlendi ve iki çocukları oldu. N.Z. mahkemeye verdiği boşanma dilekçesinde, evlenmeden önce başının açık olduğunu kaydederek, “Çalışmak için başımı açtım. Eşim bir türlü başımı açmama izin vermedi. Tartışmalar baskı ve şiddete dönüştü” dedi. Koca A. Z’nin avukatı da mahkemeye verdiği dilekçede, N.Z.’nin daha önce başörtülü olduğunu ancak daha sonra başını açtığını ve bu durumun müvekkilini zor durumda bıraktığını, evlenme nedeninin türban olduğunu ileri sürdü.
Boşanma davası dün Ankara 2. Aile Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya N.Z’nin avukatı, aynı zamanda Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın eşi olan Avukat Zübeyde Kamalak, Danıştay’ın başörtüsü kararından sonra duruşmaya türbanıyla katılmak istedi. Ancak Hâkim İlhan Kadıoğlu, avukatın türbanlı duruşmaya giremeyeceğini söyleyip tutanak tuttu. Kamalak, bu duruma itiraz etti.
Hâkim Kadıoğlu, duruşma tutanağına şu ifadeleri yazdırdı: “Danıştay 8. Dairesi, avukatların ‘başı açık’ görev yapmalarına dair düzenlemenin yürütmesini durdurmuş olsa da avukatların meslek kuralları ve kamu hizmeti yapmaları nedeniyle yargılamalara türbanlı giremeyecekleri düşünüldüğünden yargılanmasının ertelenmesine karar verildi.” Çorum, Kayseri, Kocaeli ve Malatya baro başkanları da kararı eleştirdi.