Türban yasağı büyüyor

İrticaya karşı 'topyekûn' mücadelenin başlatıldığı 28 Şubat 1997 kararlarıyla birlikte eğitim gündeminin ilk sırasına yerleşen türban yasağının çerçevesi genişletiliyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İrticaya karşı 'topyekûn' mücadelenin başlatıldığı 28 Şubat 1997 kararlarıyla birlikte eğitim gündeminin ilk sırasına yerleşen türban yasağının çerçevesi genişletiliyor. YÖK'ün kampüste türbanı yasaklamasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı da bilgisayardan güzellik kursuna kadar 130 alanda faaliyet gösteren özel kursta türban takılmasını yasakladı. Kurslarda artık kadın ve erkek için ayrı sınıflar da açılamayacak.
Rahşan Ecevit uyardı
28 Şubat sürecinde imam hatipler dahil tüm okullarda türbanı yasaklayan Milli Eğitim Bakanlığı, son dönemde özellikle DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'ten gelen
'dinci ve ülkücü kadrolaşmaya göz yumuluyor' eleştirisi üzerine 'yeniden toparlanma' hareketine girdi. Türban yasağı konusunda
'taviz vermediğini' iddia eden Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, 'Özel Kurslar Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle bu iddiasını hayata geçirecek.
Resmi okul gibi
Kendilerine ait düzenlemeleri olduğu için özel dershaneler ile sürücü kurslarını kapsamayan, ancak tam 130 çeşit özel kursun işleyişini düzenleyen yönetmeliğe 'kılık kıyafet' ve 'karma eğitim' başlığı altında iki yeni madde eklendi. 'Kılık kıyafet' maddesinde özel kurslarda 'resmi yaygın eğitim kurumlarında uygulanan hükümlerin' uygulanması istendi. Buna göre, kurslarda türbanla eğitim yapılamayacak. Türban takan öğrenciler ile türbanlı öğrencilere müsaade eden yöneticiler hakkında yasal işlem başlatılacak.
'Karma eğitim' maddesine göre, kız ve erkekler için ayrı sınıf açılamayacak. Yalnızca dikiş-nakış, kuaförlük gibi öğretim programı kızlar ve erkekler için ayrım gösteren kurslarda ayrı sınıflar açılabilecek.
Her şeyin kursu var!
Özel Kurslar Yönetmeliği'ne giren kursların çeşidi şaşırtıyor. 130 çeşit kurs arasında dikkat çeken bazıları şunlar: Ses düzenlemeleri (tonmeister), toplum önünde güzel konuşma, denizcilik ve gemi adamları yetiştirme, sosyal ilişkiler, yer hostesliği,
tur operatörlüğü, sigortacılık, Türk minyatür sanatı, artistik hizmetler, süs bitkileri yetiştirme ve bakım, havayolları işletmeciliği, sanayi tipi dikiş makineleri ve overlok makineleri kullanma kursu.