''Türban'a bakanlıkta koruma!

Kız öğrencilere 'türbanlarını çıkarmamaları' yönünde telkinde bulunduğu gerekçesiyle başka bir ile atanması istenen öğretmen Emin Akkuş'un, Milli Eğitim Bakanlığı'nca korunduğu ortaya çıktı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Kız öğrencilere 'türbanlarını çıkarmamaları' yönünde telkinde bulunduğu gerekçesiyle başka bir ile atanması istenen öğretmen Emin Akkuş'un, Milli Eğitim Bakanlığı'nca korunduğu ortaya çıktı. Akkuş'un atama işleminin son anda iptal edilerek Develi içinde başka bir okula tayin edildiği belirlendi.
Develi İmam Hatip Lisesi edebiyat öğretmeni Emin Akkuş hakkında,1999'da bir şenlikte söylediği "Devlet televizyonlardaki açık saçık bayanlarla uğraşmıyor, inançlarımızla kızlarımızın başörtüsüyle uğraşıyor" sözleri nedeniyle soruşturma açıldı. Başmüfettişler Rüştü Aksoy ve İ. Hakkı Demiray, raporlarında, "Akkuş'un, kız öğrencilerin Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ne uymamaları yönünde tavır sergilediği ve mezkûr yönetmeliğin amir hükümlerine karşı aleyhte konuşma yaptığı; devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışta bulunduğu belirlenmiştir" dedi. Başmüfettişler, Akkuş'a aylıktan kesme ve il dışına atanma cezası önerdi.
Din Öğretimi Genel Müdürü Doç. Dr. Mualla Selçuk, Müsteşar Bener Cordan'a gönderdiği yazıda, "Akkuş'un il dışına atanması görüşündeyiz" dedi. 14 Haziran 1999'da Bakan Metin Bostancıoğlu'nun da onayıyla Akkuş, 16 Haziran 1999'da Bilecik'e atandı.
Tayin tersine döndürüldü
Ancak, Personel Genel Müdürü Hüseyin Acar'ın 23 Temmuz 1999'da Müsteşar Cordan'a gönderdiği bir bilgi notuyla tayin işlemleri tersine döndü. Cordan, "Akkuş'un il dışı atamasının iptal edilerek, il içinde başka bir göreve atanmasını olurlarınıza arz ederim" yazılı notu 13 Ağustos'ta imzalayarak Acar'a geri gönderdi.
Acar da notu Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne iletti.
Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, aynı gün Cordan'a Akkuş'un yeni tayin yazısını gönderdi. Cordan'ın 13 Ağustos'ta imzaladığı yazı 14 Ağustos 1999'da Bakan Bostancıoğlu'nun onayından geçti. 17 Ağustos 1999'da da Akkuş'un Develi'de kalması resmiyet kazandı.