Türban'da Avrupa kıstası

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül: "Nasıl Roma'da, Paris'te, Londra'da bu tür yasaklar yoksa, Türkiye'de de türban yasağı kalkacak. Konsensüs önemli."

ANKARA - AKP, yasağın kaldırılması konusundaki ısrarını sürdürüyor. Türban yasağının Avrupa'da olmadığını belirten Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, "İşbirliği içinde, konsensüsle kaldırmak önemlidir" diye konuştu.
Türban yasağı, Gül'ün İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Gianfranco Fini'yle dün düzenlediği ortak basın toplantısında bir kez daha gündeme geldi. İtalyan bir gazetecinin "Türban yasağı kalkıyor mu? Türban yasağı Türkiye-AB ilişkilerine nasıl yansıyor" sorusunu Gül şöyle yanıtladı:
'Demokratik çözüm'
"Bu bir kere her yerde yasak değil. Bazı yerlerde yasak. Hükümetimizin açık şekilde bir vaadi vardır. Bu konuyu demokratik bir şekilde çözmek... İnsanlar istedikleri kıyafeti giyebilirler, istedikleri gibi davranabilirler kanunlara uymak şartıyla. Bu tip kısıtlamaları biz doğru bulmuyoruz. Nasıl Roma'da, Paris'te, Londra'da dünyanın başka yerinde bu tür yasaklar yoksa, Türkiye'de de bu tür yasaklar kalkacaktır. İşbirliği içerisinde, konsensüsle kaldırmak önemlidir. İki-üç yıl önce Türkiye'de birçok yasaklar vardı, kalktı. Çok daha demokratik bir ülke haline geldi. Bu problemleri biz kendi kendimize halledeceğiz."


    http://www.radikal.com.tr/7519307519300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.