Türbanlı avukat "tutanakla" duruşma salonunda

Türbanlı avukat "tutanakla" duruşma salonunda
Türbanlı avukat "tutanakla" duruşma salonunda
Danıştay kararının ardından kadın avukatlar duruşmalara başörtüleri ile girmeye başladı.

Danıştay 8. Dairesi, dün Türkiye Barolar Birliği’nin avukatların “mahkemelerde başları açık şekilde görev yapacağına" ilişkin meslek kuralının yürütmesini durdurdu. Bu kararın ardından bugün avukatlar duruşmalara türbanla girmeye başladı.

TÜRBANLI AVUKAT SALONDA
Bir hakaret davasında müdahil avukat Şule Dağlı Gökkılıç da duruşmaya türbanlı girdi. Duruşmada kadın hakim, avukata “Bu şekilde mi duruşmaya gireceksiniz?" diye sordu. Avukatın Gökkılıç’ın “Evet. Danıştay’ın bu yönde bir kararı var." cevabı üzerine hakim “Karara ilişkin bir yazı gelmedi bana. Bu durumu tutanak altına alıp baroya bildireceğim" yanıtını verdi. Hakim duruşma tutanağına “Müdahil vekilinin türbanlı olduğu görüldü" diye yazdırdıktan sonra avukata söz verdi. Avukat Şule Dağlı Gökkılıç da “Danıştay 8. Dairesi, 2012/5257 dosyalı kararına binaen Türkiye Barolar Birliği’nin 20. maddesinin ‘başı açık’ ibaresinin yürütmesini durdurma kararı vermiştir. Bu nedenle davalara başım kapalı giriyorum" dedi. Duruşma da sonra normal seyrinde devam etti.

AVUKAT GÖKKILIÇ: MUTLUYUZ
Adliye çıkışında bir açıklama yapan Avukat Gökkılıç, “Tabi ki mutluyuz. Yıllardan beri verdiğimiz bir mücadelemiz vardı. Bu mücadelenin sonucunda Danıştay’ın da haklı bir karar verdiğini düşünüyoruz. Türkiye Barolar Birliği’nin Meslek Kuralları 20. maddesinde düzenlenen bir durum söz konusuydu yasağı teşkil eden. Bu maddede, avukatlar mahkemelerde başı açık olarak görev yapar diyor. Anayasa da, hak ve özgürlükler kanunlu sınırlanır diyor. Kanun değil, yönetmelik değil ancak meslek kuralı ile bize bu yasakçı tavır uygulanıyor."diye konuştu.

HAKİM TUTANAK TUTTU
Danıştay kararından sonraki ilk günde duruşmaya türbanı ile girdiğini belirten avukat Gökkılıç, “Tabi ki bir tedirginlik vardı. Hakim ‘bu konu ile ilgili bana gelmiş bir tebliğ yok. Ben bu durumu zapta geçmek durumundayım.’ Dedi ve tutanak tuttu. Ben de kendisine Danıştay’ın kararını hatırlattım. Ama kendisi bu durumu Barolar Birliği ve İstanbul Barosu’na bildireceğini söyledi. " dedi.

DHA - Selahattin GÜNDAY


  http://www.radikal.com.tr/111851011185109

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kurnaz! - zebda

  Bakın bir örnek vereyim: trabzonda 2 yıl evvel 3. katdan aşağıya bir arkadaşımız düştü..yerde yatıyor..kemikleri kırılmış..şortu düşerken yırtılmış..çıplak olarak yerde yatıyor ..ambulansla gelen turbanlı ilk yardımcı a cıplak oldugu için arkadaşa dokunmuyor..allahtan 20*30 saniye sonra erkek görevli mudahale ediyor! olay budur' bırakın bu özgürlük , adalet ayaklarını! Evet kafadaki çirkin bir bez parcası için insanları yargılamamak lazım ama o artık bir bez değil siyasi bir araç, amacının dışına çıkmış bir simge! Türban artık kapanmayla ilgili masumiyetini kaybetmiştir! türban resmi olarak islami siyasetin bir simgesidir. Demokrasiyi ''trene biner istediğim istasyonda inerim'' mantığıyla antidemokratik amaçları için kullanan bir parti ve onun uzantısı olan türban meselesine demokratik bakmak ne kadar doğru.Bu kafaların özü zaten antidemokrat! İlk fırsatta demokratik yapıyı araç olarak kullanıp islami yapıyı ön planı çıkarmak isteyen bu şovmenlere izin verilmemesi lazım. Türbanlıların samiyetine inanmak zor! Adaletde ve eğitimde türban olamaz! sonra kemikleri kırık yerde kalırız!

  Drama - PAN-ZEHİR

  Bir kadının kafasını örtmesi veya açması neden bu kadar çok bizi ilgilendiriyor anlamakta zorlanıyorum.Üstelik bu kadar ayrımcılığa uğradıkları halde insanların vurdumduymaz şekilde; kanunlar böyle ,uysunlar deyip kestirip atmaları daha da saçma.

  Adalet şimdi yerini buldu. - yakamoz42

  Türkiye de kimse inancı gereği örtünüp,doktorluk,avukatlık,hakimlik yapamaz mı?illa ön yargılı mı olmak gerekiyor?

  GÜZEL BİR DURUM - gürini

  Bundan daha iyisi olamaz.Bu yasağı getirenlerin utanması gerekir.

  DINSEL SIMGE O KADAR!!! - Eskistanbul

  Buyuk bir is yapmis gibi tarihte yer alirsin artik,basin goge erdi,DINSEL SIMGENI hukuka alet etmeyi basardin...Cunku senin ki benim annemin basortusu degil.DINSEL SIMGELER zaten badem biyiklilarin ayak oyunlari ile okullara kadar girdi.Simdi sende zaferini kutla bakalim.Yarin baska dinden avukatlarda kendi kiyafetleri ile durusmaya girerlerse hiç alinganlik yapmayalim.Sonra olmayan hukuk olur bize GUGUK...

  Fakülte - anaximenes

  bitiren bir kadının başını örtüp örtmeyeceği tamamen kendi sorunudur ve öyle olmalıdır. Bu konular şimdiye kadar içeriği boşaltılarak anlamsız bir biçimde tartışıla geldi. Hayatı ve tabii ki hukuku dini referanslarla algılamanın yaratacağı problemler mesleklerini icra etmelerine ister istemez yansıyacaktır. Seküler hukuk ve klerikal hayatı uzlaştırmak zordur. Bütün bunlardan daha önemlisi adalet aramaktır ve bu da yaşananların gösterdiği gibi bedel ister. Bu kafadan hukuk insanı değil, sadece kanun insanı olur ve bu da bir tür "memuriyet"tir..

  Ne desem ki - maviokyanus44

  Bazı avukatlar özgürlüklerine kavuşurken bazı avukatların özgürlükleri elinden alındı.