Türbanlı çocuklar da eylemde

Konya'da öğretmenlerin eylem yapmasına güvenlik gerekçesiyle izin verilmezken Konya Halk Eğitim Dayanışma ve Araştırma Derneği'nce (HEDA-DER) düzenlenen izinli 'Umuda Yürüyüş'e katılan 6 bin kişi...
Haber: ÖZLEM DOĞAN / Arşivi
ALİ GÜLER / Arşivi

KONYA - Konya'da öğretmenlerin eylem yapmasına güvenlik gerekçesiyle izin verilmezken Konya Halk Eğitim Dayanışma ve Araştırma Derneği'nce (HEDA-DER) düzenlenen izinli 'Umuda Yürüyüş'e katılan 6 bin kişi, kamu kurumlarında uygulanan başörtüsü yasağını ve YÖK'ü protesto etti. Yürüyüşe, kimisi kucaklarında çocukları, kimisi de ellerinde Kuran'la katılan kadınlar başörtüsü yasağına son verilmesini istedi.
'Mahkeme çözemez'
Atatürk Kız Lisesi önünde başlayan yürüyüşte konuşan Konya Hak ve Özgürlükler Derneği Başkanı Hülya Şekerci, türban sorununun mahkeme kararlarıyla ortadan kalkmayacağını söyledi. Başörtülü beş yaşındaki Eslem Babayiğit de kürsüden 'Başörtüsü' adlı şarkı söyledi. Daha sonra otobüsün üzerinde Kuran okunup, güvercinler uçuruldu. Başörtülü bazı kızların başlarına taktıkları, üzerinde Arapça harflerle 'La ilahe illallah' yazılı yeşil bantlar dikkat çekti.
Yürüyüş sırasında, erkekler tekbir getirirken, başörtülü kadınların yanı sıra çocuklar da ellerinde, 'Yaşasın İslam', 'Başörtüsüz asla', 'Dilenmiyoruz direneceğiz', 'Katilleri durdurun', 'Başörtüsüne özgürlük', 'YÖK yok olsun', 'Başörtüsü Allahın emri yasaklanamaz' yazılı pankartlar taşıdı. Bazı kadın ve erkekler de, kenarlarına başörtüleri iğneleyip açarak, etrafından tuttukları beyaz çarşaflarla, bazıları da ellerinde Kuran'la yürüdü. Küçük çocuklarıyla katılan kadınlar ise, çocukların kucaklarında uyumalarına rağmen, yürüyüşü sürdürdü. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı yürüyüş, Kayalıpark'ta olaysız sona erdi.


    http://www.radikal.com.tr/7643597643590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.