Türbanlılara kampüs yasağı

Yeni öğretim yılına yarın başlayacak üniversiteler, türbana tümüyle kapanacak.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Yeni öğretim yılına yarın başlayacak üniversiteler, türbana tümüyle kapanacak. 1997'den beri sınıflarda uygulanan türban yasağı kampüsleri de kapsayacak. YÖK, türbanı ve 'her tür ideolojik göstergeyi' kampüs dışına atan kararı, 'acil ve gizli' koduyla rektörlere bildirdi.
Buna göre, kontroller sıkılaştırılacak ve türbanlı öğrencilerle öğretim üyeleri kampüs girişinde geri çevrilecek. Uyarıda "Girişlerde kontrolleri aşanlar zorla dışarı çıkarılacak. Kampüse türbanla girmek okuldan atılma nedeni sayılacak" denildi. Karara uymayan rektörlüklere de ağır yaptırımlar var.
'Durum yasal'
Yeni uygulamanın 'hukuki' gerekçeleri şöyle açıklandı:

  • Mevzuat, Anayasa Mahkemesi, diğer yargı içtihatları ve AİHM kararlarıyla da sabit olduğu üzere, üniversiteye türbanla gelmek, huzur ve süküneti bozan siyasi ve ideolojik bir eylem ve yükseköğretim kurumundan çıkarılmayı gerektiren bir fiildir.
  • Öğrenci ve yönetici disiplin yönetmeliklerinde de bu suç için üniversiteden uzaklaştırma cezası öngörülmüştür.
  • Öğrencilerin, akademik ve idari personelin üniversitelere türbanla alınmaması konusunda yönetimlerce azami özen ve titizlik gösterilecektir. Gereken hassasiyeti göstermeyen yöneticiler hakkında yasal işlem yapılacaktır.
    ODTÜ'den duyuru
    Kampüste türban yasağına ilişkin ilk duyuru ODTÜ'den geldi: Öğrenciler ile personel, dini, siyasal ve ideolojik eğilimi simgeleyen veya çağrıştıran türban, başörtüsü vb. veya kimlik belirlemeyi zorlaştıracak giysi ve görünümler içinde üniversitemiz yerleşkesine ve binalarına alınmayacaktır.