Türbesi yapılan 'büyük zatı' kimse tanımıyor

Türbesi yapılan 'büyük zatı' kimse tanımıyor
Türbesi yapılan 'büyük zatı' kimse tanımıyor
Rize'de inşaat temelinin sık sık çökmesi üzerine bir hocanın "Burada büyük bir zat yatıyor" dediği yere türbe yapıldı. Halkın ziyaret ettiği türbede yatan kişinin kim olduğunu ise kimse bilmiyor.

RİZE - Gündoğdu Beldesi Taşlık Köyü’nde yaşayan Muhammet Meral, 1950’li yıllarda kendi arazisinde ev yapmaya başladı. Ancak inşaatın temeli yapım sırasında 3 kez çöktü. Bunun üzerine şüphelenen köylüler bir hocaya danıştı.

İddiaya göre araziyi inceleyen hoca, "Burada büyük bir zat yatıyor. Evi üzerine inşa ediyorsunuz" dedi. Bunun üzerine ev inşaatı durduruldu, altında Ulu Veli Abdurrahman’ın yattığına inanılan arazide küçük bir türbe inşa edildi. Ev ise yan tarafına üç katlı olarak yapıldı.

Bugün ne adı geçen hocanın, ne de orada yattığı inanılan Ulu Veli Abdurrahman’ın kim olduğunu bilenin bulunmadığı Taşlık Köyü’nde yan tarafında eski bir ev de bulunan türbeyi ziyarete gelenler, üzerinde "Feyizli ve ağlayarak dilemek lazım" uyarısı bulunan türbede isteklerinin kabul edilmesi için dualar okuyor. Bu küçük türbenin temizliğini de köylüler kendi aralarında yapıyor.

Köy sakinlerinden Aydın Yıldırım da büyüklerinden olayla ilgili dinlediklerini anlatarak şunları söyledi:

"Arazide yapılmak istenilen evin temeli 3 kez çökünce İstanbul civarından gelen bir hocaya sormuşlar. O da, ’Büyük bir zat var’ deyince buraya türbe yapılmış. Hoca büyüklerimize, çevrede müzik çalınmaması ve küfürlü konuşulmaması gibi uyarılarda da bulunmuş. Burada yatan kişinin Ulu Veli Abdurrahman olduğu söyleniyor. Ama köyümüzde tanıyan yok, köyümüzle de bir ilgisi yok. Buraya nasıl geldiği konusunda da köyde yaşlılar dahil kimse bir şey bilmiyor."

DHA - Muhammet KAÇAR


  ETİKETLER:

  Aydın

  ,

  İstanbul

  ,

  Müzik

  ,

  Bugün

  ,

  Köy

  http://www.radikal.com.tr/112104611210462

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Börekçi Hasan baba. - Clear

  Bir dizide geçiyordu,seyyar börekçilik yapan iki kafadar,beleş sermaye sorununu,bahçeye yatır yapıp,baş ucuna "evliya Börekçi Hasan Baba" yazarak çözmüştü.Geceleri tepsi tepsi bırakılan börekleri,sabah erkenden arabaya yükleyip satıyorlardı.Börek kalmadığını görenler de "Hasan baba yedi" deyip dileklerinin tutacağı sevinciyle tekrar tekrar,börek getirip bırakıyordu.Lafın kısası "günahı vebali boynuna" şu İstanbul'lu Hoca'nın mali durumunun araştırılması öneririm.Bakalım o günden bu güne,ne kadar değişiklik olmuş?

  amasyadaki hikaye gibi olmasın? - paradigmasal

  zamanında amasyaya bir gezide bulunmuştum. türbe gibi bir mezar, mezarın etrafındaki ağaçlara bağlanmış çaputlar vardı. dikkatimi çekti ve sorup soruşturdum. köy halkı orda bir evliya yatıyor demişti ancak gerçek farklıydı. osmanlı zamanında hırsız yakalanmış ve ibret olsun diye köyün tepesinde bir yere gömülmüş. gel zaman git zaman hırsız evliya olmuş başımıza. evliyası bile hırsız olan memleketiz sonuçta.