Türel: İçkiye yasak yanlış

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Menderes Türel, 'kırmızı sokak' tartışmalarının turizme büyük zarar verdiğini söyledi.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Menderes Türel, 'kırmızı sokak' tartışmalarının turizme büyük zarar verdiğini söyledi. İlçe belediyelerinin alacağı yanlış kararların önlenebilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın sahip olduğu veto yetkisini içeren 'Metropol belediye' yetkilerini isteyen Türel, "Kimse vatandaşın ibadet ve başörtüsü özgürlüğüne karışamayacağı gibi, alkollü içecek tüketimi konusunda da sınırlama doğru değil. Ben de gerektiğinde belediyemizin yerli ve yabancı konuklarının onuruna kadeh kaldırıyorum" dedi.
'Hayaller sınırlandırılamaz'
Dün, İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyen Türel, Antalya'daki içki yasağıyla ilgili tartışmaları şöyle değerlendirdi: "Antalya, bu yıl sekiz milyon turistle Türkiye' ye gelen her üç turistten birini ağırladı. Konu gündeme geldiği andan beri, 'Biz turiste hayal satıyoruz. Turistler Antalya'ya mutlu olma hayaliyle geliyor. Bu hayalleri kısıtlamak sıkıntı yaratır. Eskisinden farklı bir uygulama yapmayacağız' dedim.
Ayrıca büyükşehir belediyesi olarak, içkili yer bölgeleri konusunda hiçbir çalışmamız yok. Bu tartışmalar Türk turizmine ve ekonomiye ciddi zarar verdi. Antalya'da yokken varmış gibi estirilen içki yasağı havası, Almanya ve Rusya'da önemli gazetelere manşet oldu ve Türk turizmi için çözülmesi gereken bir sorun haline getirildi. Attığımız adımlarla gelecek sezon rezervasyonlarında önemli bir zarar görmeyeceğimizi umut ediyorum. Bu konudaki iddialar, farklı çevrelerin iddialarıdır.
'Hükümetten baskı yok'
Sosyal tesislerinde içki yasağı uygulayan belediyelerimiz de var, uygulamayanlar da. Bu konuda tercih yerel yönetimlerin. Ben, bu konuda, hükümetten herhangi bir tercih ya da yaptırımla ilgili en ufak bir telkinle karşılaşmadım. Bu konuda kendimi psikolojik bir baskı altında hissetmiyorum.
Antalya'da 103 belediye var. Ancak, 640 km. uzunluğundaki sahil şeridine sahip kentte sadece 12 ilçe belediye, büyükşehirin denetimine tabi. Üsküdar Belediyesi' nin aldığı yasak kararının İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden döndüğü ifade edildi. Yalnız içki değil, yapılaşma gibi diğer açılardan da eğer bir yanlış karar varsa, bu büyükşehir belediyesinin imkânlarıyla önlenebilir. Antalya Büyükşehir Belediyesi yetki alanının il sınırlarına çekilmesi bu bakımdan çok önemli. Ranta kurban gitme tehlikesi her zaman mevcut, orada büyükşehir sigorta görevi yapmalı. Bu nedenle, yalnızca İstanbul ve Kocaeli'ne verilen 'metropol kent yetkisi' bize de verilmeli.
'Turizmin başka sorunları var'
Başkan Türel, kentin sorunları hakkında da şunları söyledi: "Antalya'da, Turizm Bakanlığı'nın taşra teşkilatı valiliğe bağlanmalı, KDV oranları düşülürken 'Konaklama vergisi' uygulamasına geçilmeli ve metropol belediye yetkileri verilmeli.
Türkiye'de nüfusu en hızlı artan il Antalya. Bir yatağın yatırım değeri 50 bin dolara, yatak kapasitesi 450-500 bine ulaştı. Rekabet nedeniyle dünyada eşi bulunmayan beş yıldızlı otellerin günlüğü 15 dolar civarında. Sektörün ihtiyaçlarını karşılamamız için, 2 milyonluk bir kente göre organize olmuş bir belediyenin daha çok kaynağa ve olanağa sahip olması gerekir. Öncelikle Antalya'da 'Destinasyon Yönetimi Modeli' bir an önce hayata geçirilmeli."
Lara'da yıkım
Dev turizm tesislerinin yer aldığı Lara sahil şeridinde İçişleri Bakanlığı raporu uyarınca 18 tesisin imara aykırı bölümlerinin yıkılacağını belirten Tüzel, bölgede 400 yat kapasiteli ve dev gemilerin yanaşabileceği bir liman yapılacağını kaydetti.


    http://www.radikal.com.tr/7667877667870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.