Turgut Kazan: Polise kapıyı açmayın, kapıyı kırarsa tüm dünya görsün

Turgut Kazan: Polise kapıyı açmayın, kapıyı kırarsa tüm dünya görsün
Turgut Kazan: Polise kapıyı açmayın, kapıyı kırarsa tüm dünya görsün
CNN Türk'teki 'Dört Bir Taraf' programına katılan hukukçu Turgut Kazan, öğrenci evlerinin 'kızlı erkekli yaşam' bahanesiyle basılacağını söyleyerek, "Bir hukukçu olarak çağrı çıkarıyorum. Geceleyin 'gürültü çıktı' diye polis gelirse kapıyı açmayın" dedi.

Radikal.com.tr – İstanbul Barosu eski Başkanı, avukat Turgut Kazan, ‘kızlı erkekli öğrenci evleri’ne ilişkin tartışmanın esasen ‘konut dokunulmazlığı’ ile ilgili olduğunu ve hiç kimsenin evine, izinsiz girilemeyeceğini söyledi.

CNN Türk’te dün akşam yayınlanan ‘Dört Bir Taraf’ programına konuk olan Turgut Kazan, 10 Kasım törenlerinde bir yurttaşa kameraların önünde ‘gavat’ diyerek Türkiye 'nin gündemine oturan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'u işaret ederek, “Evleri basmaya talip bir vali bu şekilde korunursa yarın her vali herkesin evini basar” dedi.

Kazan, Erdoğan-Arınç tartışmasına da değinerek, “Ben Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yaklaşımını bir hukukçu gözüyle değerlendirmeyi bir kenara bırakıyorum. Ama Arınç, 'Böyle bir şey olmaz çünkü yetkiniz olamaz' dedi. Ben bu söze bakıyorum. Ama yapacaklar, evleri basacaklar. Valiler bu şekilde korunursa Coş evleri basacaktır” şeklinde konuştu.


'DEMOKRASİNİN ÖLÜM FERMANI'

“Geceleyin kimsenin evine hiç kimse kapı çalıp giremez” diyen Kazan, “Bir hukukçu olarak çağrı çıkarıyorum. Geceleyin mahkeme de arama kararı veremez. Hele hele gürültü çıktı diye polis gelirse; kimse kapıyı açmasın, kimse içeriye almasın. Böyle korkunç bir şey yaşıyoruz. Bu demokrasinin ölüm fermanıdır” ifadelerini kullandı.

Bu esnada Altan Öymen, “Peki polis kapıyı kırarsa ne olacak” diye sordu. Kazan bu soruya şu yanıtı verdi:

“Mücadele yöntemidir. ‘İleri demokraside, Başbakan’ın verdiği talimat üzerine Vali kapıyı kırdırttı!’ Dünya da böylelikle bu ileri demokrasinin nasıl bir demokrasi olduğunu, konut dokunulmazlığının nasıl ihlal edildiğini görür ve öğrenir…”
'İNSANLARI GALEYANA GETİRMEYİN'

Kazan'ın bu sözleri üzerine Nagehan Alçı, “Yapmayın. Ben sizi dinlerken korktum. İnsanları galeyana getirmeyin” dedi.

Kazan buna karşılık olarak da “Ben insanlara açmayın diyorum, ben kimseyi galeyana getirmiyorum. Kapıyı kıracak olan polis, kırmasın diyorum, gelmesin diyorum, gelemez diyorum” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/116058311605837

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu haberi paylaşıyorum. - yusufdemir55

  Bu haberi, bilgi içerdiği için facebook sayfamda ve twitter'de paylaşıp, listemdeki arkadaşlarımın paylaşmasını istedim. Bilgi, paylaşıldıkça çoğalan bir hazinedir.

  Yaparlarmı yaparlar - vesileabla

  Komutanlarıda çoğunu gece almadılarmı baskınlar bu ülkede ya gece ya şafakta tatbik ediliyor suçluların kacmasına yardım edilirken suçsuzlara olmadık işler açılıyor başına

  Destek kuruluslari - ohabey

  Ogrencilerin cogu harclik odeyemezken avukat ucretlerini odemesi mumkun degil. Gonullu avukatlarin bu genclerin haklarini korumalarina yardimci olmasi gerekli.

  Korkma Nagehan! - xterso

  O polisler senin evini basmaz, sen sağlam bir yandaşsın, payandasın. Sana kimse dokunamaz. Ta ki hükümete şakşakçılıktan vazgeçene kadar. Ama tabii böyle birşey ne senden ne de kocandan beklenebilir.

  Nagehan kıvıramıyor artık! - mamin

  Evlerin kapılarının kırdıltılması (veya bunun olacağının mesajını vermek) halkı galeyana getirmektir. "ama daha olmadı" olsun ozaman bekleyelim... Bu da "yetmez" çünkü...

  vali - sakar47

  kim kimi korur, aynı kategorideki insanlar birbirlerini korurlar, ben şahsen O Valiye teşekkür ederim AKP nin gerçek zihniyetini ortaya koydu vatandaş onların nazarında KAVAT mış

  ... - r11

  nagehan alçı denen zat! esas halkı galeyana getiren senin başbakanındır...gelecek nesiller seni,kocanı ve menfaatleriniz için taptığınız iktidarınızı ibretle hatırlayacak!