Turgut Özal'ın yaşamöyküsü yok satıyor

Gazeteci Mehmet Ali Birand ile Soner Yalçın'ın Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a yakınlığıyla bilinen 66 tanığın 10 bin sayfalık anısından kaleme aldığı...

İSTANBUL - Gazeteci Mehmet Ali Birand ile Soner Yalçın'ın Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a yakınlığıyla bilinen 66 tanığın 10 bin sayfalık anısından kaleme aldığı 'The Özal Bir Davanın Öyküsü' adlı kitap, altı günde ikinci baskı yaptı.
Doğan Kitapçılık'tan piyasaya çıkan kitapta, Özal 'ın özel yaşamından Çankaya Köşkü'nde yaşananlara kadar tanıklarla da desteklenen ayrıntılı bilgilere yer veriliyor.
Birand ve Yalçın, kitabı 1979'da bir suikast sonucu öldürülen Gazeteci Abdi İpekçi'nin anısına ithaf etti.
İsviçre'de aradı
Kitapta Turgut Özal' ın kendisine yönelik düzenlenen suikastla ilgili yaptığı özel araştırmalar ayrı bir yer tutuyor. Semra Özal suikastın ardından Turgut Özal'ın araştırmalarını şöyle anlatıyor:
"Suikastle ilgili görüntüleri FBI'a, bir yerlere yolladı, bazı yerlerini büyüttürdü, ayrıca inceletti. Suikastçi tek kişi değildi. Özal bazı neticeleri buldu ama açıklamak istemiyordu. İsviçre'ye ilişkin detaylarını bilmiyorum, Ahmet Selçuk'u yolladı. İsviçre'de ellerinde kaset olduğunu söylemişler, bunun karşılığında bir şey istemişler ama o görüşmenin neticesinden bir şey çıkmadı. Kaset yerine zannediyorum birini istiyorlardı. Geride kimlerin olabileceğini arıyordu rahmetli. Çünkü onun bir tetikçi olduğu belli."