Turing yönetimi görevden alındı

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (Turing) Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Epikmen ve yedi yönetim kurulu üyesi, yapılan inceleme sonunda, 'yolsuzluk ve usulsüzlük' iddiasıyla görevden alındı.

İSTANBUL/ANKARA - Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (Turing) Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Epikmen ve yedi yönetim kurulu üyesi, yapılan inceleme sonunda, 'yolsuzluk ve usulsüzlük' iddiasıyla görevden alındı.
İçişleri Bakanlığı'nca geçen ağustosta Turing'de denetim başlatılmıştı. Üç müfettiş, kuruma işletmelerde inceleme yaptı. Kurumca işletilen Sarı Köşk, Hıdiv Kasrı ve Malta Köşkü'nden değeri yüksek tabloların kaybolduğu iddiaları da incelendi. Müfettişlerin raporu doğrultusunda bakanlık yönetim kurulu başkanı Epikmen'le yedi yönetim kurulu üyesini görevden aldı. Epikmen'in yerine Kültür Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa İsen atandı.
'Kendi insanları gelecek'
Epikmen, kararı "Sultanahmet'teki Yeşilev Oteli ve Soğukçeşme Sokağı'nda bir-iki tesiste küçük onarımlar yaptığımız için 'Tarihi Eserleri Koruma Kanunu'na aykırı davranmakla' suçlandık. Kızılay, TÜBİTAK, Çocuk Esirgeme Kurumu gibi kurumlara hâkim olma, kendi insanlarını yerleştirme gayreti var" sözleriyle yorumladı.
İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise şu iddialar yer aldı: "Kurum yöneticileri tarafından yapılan işlemlerle kurumun zarara uğratıldığı tespit edilmiştir. Denetim raporlarından dördü ilgililer hakkında işlem yapılması için savcılığa gönderildi. Bu rapora istinaden savcılık 'suç tespitlerini haklı bularak' başkan ve bir yönetim kurulu üyesi hakkında dava açtı."
(Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7399107399100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.