Turist boykot dinlemiyor!

Turist boykot dinlemiyor!
Turist boykot dinlemiyor!

Ayvalık?ta ilk turistlerle birlikte dalış sezonu açıldı. Pamukkale?de turistler antik havuzlarda yüzdü. Pamukkale?ye nisan ayıyla birlikte günde 6 bin turist geliyor. fotoğraf: dha

Turizmde 'Paskalya' bereketi başladı. 'Gazze boykotu'nu delen İsrailliler Antalya'ya akıyor

LEFKOŞA / TEL AVİV / NEVŞEHİR - Gazze nedeniyle Türkiye’ye uygulanmak istenen ‘boykot’a kulak asmayan İsrailler Paskalya tatilinde Türkiye’nin yolunu tuttu. Binlerce Kıbrıslı Rum da Paskalya tatilini İstanbul’da geçirecek.
Avrupa’da 10-20 Nisan arasına denk gelen Paskalya tatili, Türk turizmini kıpırdattı.  Antalya’daki ‘Her şey dahil’ tatil te-sislerinin cazibesine dayanamayan İsrailliler de rotalarını Türkiye’ye çevirdi. İsrail’in önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronot da internet sitesinde “Boykot  bitti mi? İsrailliler Türkiye’ye akıyor” dedi.
Haberde “Ben Gurion Havaalanı’ndan ‘charter’ kalkış listelerinin başında Antalya yer alıyor. İsrailli tur operatörleri de Antalya için şaşırtıcı sayıda rezervasyon aldıklarını söylüyor” denildi.
Antalya’ya yılbaşından bu yana havayoluyla gelen turist sayısı 650 bini geçti. Geçen yıl 1 Ocak-12 Nisan arasında Antalya’ya 748 bin 646 turist gelmişti. TÜRSAB Antalya Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu, “Geçen yılki rakamları tuttururuz ama gelir açısından ne olur bilemem. Gelen turist ne kadar para harcar bilemiyoruz” dedi.
Paskalya döneminde İstanbul’da da bol bol Rum olacak. Kıbrıslı Rum Simeniri gazetesine göre: ‘Paskalya döneminde Yunanistan için yapılan rezervasyonların beşte birinin ikinci durağı, İstanbul. Paskalya için 13 bin 500’ü aşkın Rum’un İstanbul’a gitmesi bekleniyor. Ve bu sayıya Ercan Havaalanı’ndan İstanbul’a gidecek Rumlar dahil değil. İstanbul, Türkiye’nin Kıbrıs Rum vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını kaldırdığı 2005’ten beri, Paskalya tatilinin en popüler mekânlarından.’
Kapadokya da küresel ekonomik krize rağmen rezervasyonların ‘iyi’ olduğu belirtildi. Kapadokya Turistik İşletmeler Derneği Genel Müdürü Nazif Demir, 2009’dan umutlu olduklarını söyledi.  THY de yeni turizm sezonuyla birlikte haftanın yedi günü Nevşehir-Antalya seferlerine başlayacak. Seferlerin sahil bölgelere gelen turistlerden Kapadokya’yı da görenlerin sayısını artıracağı tahmin ediliyor.  Peribacaları 60 milyon yıllık bir jeolojik geçmişleri ve 2 bin yıl önce, Hıristiyanlığın ilk döneminde içlerinde kurulan kiliseleriyle ilgi çekiyor.
Paskalya Hıristiyan dünyasında dünyasında, İsa’nın çarmıha gerildikten sonra yeniden dirilişini simgeleyen bayram. İlkbahara girilen haftadan bir sonraki pazar günü kutlanıyor. Sembolleri boyanan yumurtalar ve tavşan. (anka, aa, dha)